| Iulian29 a întrebat:

am o problema cu CPU usage. Sa incep cu inceputul aveam cpu usage 50+ fara nimic deschis si am cautat pe net si am gasit un program numit procexp care imi arata procesul si cat cpu consuma, e ceva ca si task manager dar mai detaliat.Si am vazut ca toate procesele consumau putin la cpu maxim 1% si nu erau chiar multe, dar era un proces de la messenger care consuma 32% i-am dat kill (l-am inchis) a scazut cpu usage la 3-4%. Dupa 2 minute am vazut alt proces numit reader.exe tot 32% consuma i-am dat kill de 4 ori pana sa nu mai apara si dupa firefox.exe 32% i-am dat kill si la asta. Dupa nu a mai aparut nimic pana la urmatorul restart....si am luat-o de la capat. O poveste cam lunga scuze dar vroiam sa intelege-ti! Eu unul cred ca este un virus sau daca sitti va rog spuneti-mi rezolvarea! Daca trebuia dati-mi un anti-virus sau orice. Dau funda+vot!

10 răspunsuri:
| cr1571n3l a răspuns:

Salut, cred ca e de la automatic updates, depinde de ce calculator ai, sau cel mai probabil ai WIRUSI, pune un antivirus, daca arata la svchost ca utilizeaza mult apai ai virusi sad daca mai ai nevoie de ajutor ma contactezi pe in_the_dark@yahoo.com

| Iulian29 explică (pentru cr1571n3l):

E oprit windows update.Pc am 4gb ram, procesor amd athlon II x3 455 Triple Core 3, 3 GHz, placa video 1 gb...

| cr1571n3l a răspuns (pentru Iulian29):

Reinstaleaza sistemul de operare, baga windows 7 x64 ultimate, pune drivere la componente, antivirus bun si nu cred ca ar merge asa naspa.

| Iulian29 explică (pentru cr1571n3l):

Pai de mers nu merge naspa am windows 7 x64 ultimate, dar cpu usage e tot marehappy.Si cu windowsul am alta problemalaughing cand sa aleg partitia unde sa se instaleze imi apare No device drivers were found. Make sure that the installation media conains the correct drivers, and then click OK." si A required CD/DVD drive device driver is missing. If you have a driver floppy disk, CD, DVD, or USB flash drive, please insert it now...

| cr1571n3l a răspuns (pentru Iulian29):

Incearca sa bagi Windows vista home basic sau ultimate, di formateaza partitiile inainte sa dai sa se instaleze.

| Iulian29 explică (pentru cr1571n3l):

Imi apare asta: No device drivers were found. Make sure that the installation media conains the correct drivers, and then click OK." si A required CD/DVD drive device driver is missing. If you have a driver floppy disk, CD, DVD, or USB flash drive, please insert it now... Nu imi apar partitiile sa aleg unde sa se instaleze!

| Mădă0611 a răspuns:

Poate e vreun update, de aia a pornit dupa restart. tongue Du-te la servicii si pune update-urile programelor pe Manual sau Disabled. Eu am pace big grin

| Iulian29 explică (pentru Mădă0611):

Daca ai putea sa ma ajuti tu te rog sa imi zici mai detaliat cum sa fac sau adauga id owned_fantassy!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Iulian29):

Scrii services.msc la Run sau la Search. Te uiti pe acolo cam ce nu folosesti si pui ce vrei, Manual sau Disabled. Gasesti pe net ce poti opri in plus in functie de sistemul de operare.
Poti sa incerci si ce a zis cLeriQue, dar sa nu debifezi antivirusul, firewall-ul, sau ce programe mai vrei sa porneasca odata cu Windowsul.

| cLeriQue a răspuns:

Să-ţi zic o chestie, viruşii nu consumă memorie. Treaba viruşilor este alta, a trojan-ilor alta, a worm-ilor alta, a backdoor-urilor alta şi tot aşa...reader.exe este serviciul de update pentru programul Adobe Reader. În altă ordine de idei, dacă ai chrome, consumă mult fiindcă rulează şi în background după ce-l închizi (foloseşte firefox sau safari). Fă aşa : intră în start > run > scrie "msconfig" fără ghilimele > du-te la startup şi debifează tot > apply > ok şi restart. Să revii cu o opinie după.