| eutpu3 a întrebat:

Am o problema cu internetul. Mi-am reinstalat windows-ul şi după nu am putut sa intru pe net. Mi- sam dat seama ca trebuie sa fac conexiunea dintre router şi calculator şi sa instalez cd-ul de router. Ba g cd-ul ş i îmi intra n serioasa înainte şi când sa dau înainte a 2 oara îmi scrie aşa: nu a fost găsit nici un card de reţea ethernet! va rugam
verificaţi conexiunile la reţea. Va rog ajutaţi-mă (o minune de paste ca de la începutul lunii aprilie sunt aşa cu netul.)

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Cd-ul de care spui nu are nici o treabă cu ceea ce trebuia să instalezi și anume driverul plăcii de rețea.Se știe că unul din handicapurile(intenționate) al Windows-ului este acela că cei de Microsft nu au fost capabili să facă un driver universal compatibil cu plăcile de rețea gigabit.
Deci ca internetul să îți funcționeze ai nevoie să știi ce placă de bază ai la calculator(dacă e desktop) sau ce calculator ai(daca e laptop, etc) și în funcție de asta să cauți pe net driverul de rețea(ethenet drivers), să îl descarci și să îl instalezi.Restul driverilor le vei gasi în automatic updates(imagine și sunet., cel de la realtek(mixerul), că cele normal îs deja instalate). Succes

1 răspuns:
| xcamaradx a răspuns:

Ce widows ai? Posibil sa nu ai in servicii setat automatic router, sau incearca la troubleshoot, care poate sa te repare automat.