| TheLastOne a întrebat:

Daca mi se opreste laptopul din senin (Lenovo G500, i3) poate fi neaparat de la praful din cooler sau si de la pasta termoconductoare? Laptopul il am de 2 ani si pana acum n-am schimbat pasta, dar l-am curatat de praf. Cu Speed Fan-ul imi sta, de obicei, in 60-65 de grade, iar maximul mi-a ajuns in 80 (l-am solicitat cat am putut sa-l testez). Ideea e ca nu mi-a ajuns in 90 de grade.

Răspuns Câştigător
| Clantza a răspuns:

Ba da, poti :)
http://imgur.com/7d3Ewdi
La Acer cel putin poti scoate cooler-ul fara niciun fel de problema (chiar trebuie scos pentru un upgrade de ram -.-) iar radiatorul ramane prins de placa de baza. In plus, conducta termica este prinsa cumva de socketul procesorului, nu este prinsa doar de cooler, altfel s-ar pierde contactul termic cu procesorul la orice zdruncinare putin mai serioasa.

8 răspunsuri:
| Anonimuserr a răspuns:

Da eset posibil să fie de la pasta termoconductoare. Poți să-l desfaci singur dar mare atenție. FOlosește un card de credit pentru a deschide acele clapete sau un cart RATB. Cu siguranță e de la pasta termocondocutoare. Nu e bine deloc ce se întâmpla cu laptopul tău. Dacă e în garanție nu mai sta pe gânduri du-l la service.

| K0sti a răspuns:

Nu poti sa-l cureti fara sa schimbi pasta pentru ca atunci cand scoti coolerul il scoti cu tot cu radiatorul care vine pe procesor, asa ca...nush ce curatire ai facut tu!

| K0sti a răspuns (pentru Clantza):

Pai eu ce spun, normal ca e prinsa peste procesor si trebuie scoasa si schimbata pasta! La un capat vine peste procesor si la celalalt e prins coolerul!

| Clantza a răspuns (pentru K0sti):

Meh, tu zisesei ca "atunci cand scoti coolerul il scoti cu tot cu radiatorul[...]" ceea ce este fals. Coolerul nu este prins de acel radiator in niciun fel, eu aici te corectasem. Dar din nou, s-ar putea sa ma insel, fiecare model de laptop are sistemul lui de racire happy Poate omul a scos doar coolerul si nu s-a atins de radiator decat cu aer si o pensula tongue

| K0sti a răspuns (pentru Clantza):

La 90% din modelele noi, e prins! Exact, vezi ca stii! Tu ai dat un exemplu, dar sunt putine la care poti scoate coolerul fara sa scoti si radiatorul!

| Clantza a răspuns (pentru K0sti):

Mi scuzi atunci, greseala mea happy

| K0sti a răspuns (pentru Clantza):

No problem! happy

| Clantza a răspuns (pentru K0sti):

Ba da, poti :)
http://imgur.com/7d3Ewdi
La Acer cel putin poti scoate cooler-ul fara niciun fel de problema (chiar trebuie scos pentru un upgrade de ram -.-) iar radiatorul ramane prins de placa de baza. In plus, conducta termica este prinsa cumva de socketul procesorului, nu este prinsa doar de cooler, altfel s-ar pierde contactul termic cu procesorul la orice zdruncinare putin mai serioasa.

| Clantza a răspuns:

Fa-ti bucati laptop-ul, curata pasta veche si aplica alta pasta, daca problema (mie nu mi se pare o problema dar in fine) persista gandeste-te la o inlocuire a sistemului de racire. (pe rand, piesele ieftine primele xD) DAR, 80 de grade celsius e o temeratura foarte buna fiind un laptop cu un sistem de racire de c*cat (nu te simti jignit in vreun fel, majoritatea laptopurilor au sistemul de racire de rahat, exceptie facand laptopurile de gaming, vezi Alienware, cu guri de ventilatie cat sa-ti incalzeasca toata casa). Mie mi-a ajuns la 91 de grade in stress test si dupa ce spune Intel mai avea vreo 21 de grade pana ajungea la o temperatura critica. Proof:
http://oi58.tinypic.com/2n6f4w7.jpg
http://oi59.tinypic.com/v2yyko.jpg
Ia-ti un CPU stresser de la baietii de la care ai procesorul (Intel, amd, whatever) si fa-i un test.