| OmuletCornulet a întrebat:

Salut TPU,am o problema cu monitorul de la pc,când incerc sa îl aprind nu mi se vede nimic deloc,într-un fel se vede dar foarte greu,dar când îl aprind clipește doar și nimic nu se vede.
Care ar fi cauza?
Marca de la monitor e Philips
Nu am fost foarte explicit, scuze.

13 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Trebuie testat pc-ul cu un alt monitor, sa vezi care e problema. Sau sa pui monitorul pe un alt sistem, sa intelegi daca e de la el. Numai prin teste iti poti da seama de sursa problemei.
Apare ceva scris pe monitor? "No signal" sau alte mesaje de genul atunci cand il pornesti, iar calculatorul e in functiune?

| OmuletCornulet explică (pentru dannyel86):

Dacă nu îl bag in calculator doua zile merge din nou, dar dacă îl sting nu mai merge, doar dacă îl las câteva zile sa stea fără sa pornească ar merge, dar asa nu.
Gen arata "no Signal" dar foarte greu se vede, abia am vazut ca scria.

| Alverto a răspuns:

Nu mă pricep prea bine, dar poate are nevoie de o resetare sau actualizare
Sau daca nu, este de la baterie cel mai probabil

| darrio2007 a răspuns (pentru Alverto):

Baterie la monitor? Unde este montată, că si eu vreau să o schimb?

| Salontanul a răspuns (pentru darrio2007):

laughing E montata in baie. E bateria de la dus. Au legatura prin simpatie.hee hee

| Alverto a răspuns (pentru darrio2007):

Ce monitor? Eu vorbeam despre laptop

| darrio2007 a răspuns (pentru Alverto):

Iar el vorbeste despre monitorul de la pc. Raspunzi fara sa citesti intrebarea?

| darrio2007 a răspuns (pentru Salontanul):

Saracu baiat, nici nu a citit intrebarea.

| Salontanul a răspuns (pentru darrio2007):

laughing

| Reghqen a răspuns:

Conectezi cablul HDMI la un alt monitor, dacă se aprinde înseamnă ca monitorul pe care îl ai tu acum este de vină, iar în cazul în care nu se aprinde nici dacă l-ai conectat la alt monitor înseamnă ca placa video este de vină, o schimbi și totul o să se întoarcă la normalitate.

| OmuletCornulet explică (pentru Reghqen):

Am conectat un alt cablu HDMI la alt monitor și merge acel cablu.
Dacă te referi la cablul video din pc, e complet funcțională.

| Reghqen a răspuns (pentru OmuletCornulet):

Înseamnă ca monitorul actual pe care îl ai acum este de vină și trebuie înocuit cu unul nou. Pentru siguranță deschide carcasa de la calculator și curăță-l peste tot de praf, iar în cazul în care tot așa face poți considera ideea ca și placa video ar putea să fie de vină dacă spui ca cablul acela video din pc care se conectează la monitor(de obicei de culoare albastru) este funcțional, atunci nu văd care poate să fie cauza, însa după părerea mea ar putea fi monitorul actual pe care l-ai avut până acum, dacă ai spus ca la alt monitor merge.
O altă posibilă cauză pot fi plăcuțele RAM care nu sunt puse bine(mie din motivul asta îmi făcea figuri monitorul), scoate-le și bagă-le iar, dacă nu, ține calculatorul aprins, monitorul la fel, și bagă și scoate plăcuțele de RAM până când monitorul nu o să meargă ca înainte. Totuși nu încerca de prea multe ori să nu forțezi și să strici ceva în zona aceea!

| Stefan2K20 a răspuns:

Daca spui ca se aprinde monitorul dar se vede negru e posibil sa se fi ars placa video, incearca sa conectezi unitatea la un televizor prin hdmi sa faci televizorul monitor si daca nu merge nici pe televizor si se vede negru inseamna ca placa video s-o dus... iar daca merge pe televizor e de la monitor! Bafta!