| Iusein_Evghin_1988 a întrebat:

am o problema cu noul pc se incalzeste foarte tare placa video si procesorul. componentele sunt urmatoarele; Placa de baza Gigabyte 78LMT-S2PT, Socket AM3+ Placa Video GT 630 2048mb 128bit. procesor amd fx 6300 3.5. sursa Xilence 420w. toate enumerate mai sus sunt noi. in idle placa de baza 40 *C. procesorul 21*C iar placa video 37*C. iar la jocuri ajunge procesorul la 60*C

10 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Ai probleme de gandire. Lasa componentele in pace ca au temperaturi foarte bune. Esti panicat tare.
2. Cine a facut prastia aia de configuratie? Ca altfel nu imi explic de prost ar pune gt630 daca se vrea gaming.

| Iusein_Evghin_1988 explică (pentru sltlp):

Aveam un gt220 inainte 1024 128bit dd3 si aceasta am ales-o pentru simplul fapt ca are dx 11. ( o recomandare pentru o placa de gaming )

| Jipa95 a răspuns:

N-as zice ca temperaturile in idle si in gaming sunt foarte crescute, tinand cont ca suntem si pe timp de vara, unde componentele se incalzesc ceva mai repede. Asa ca sa mai scapi de cateva grade, desfa pc-ul, si curata-l de praf, dar peste tot!

Bft!

| Iusein_Evghin_1988 explică (pentru Jipa95):

Toate piesele sunt cumparate de acum o luna si nu am gram de prfa pe ele vreau sa specific ca am schimbat si pata termoconductoare de pe placa video cu aceasta ( Arctic Silver Ceramique 2, 2.7g )

| Iusein_Evghin_1988 explică (pentru Iusein_Evghin_1988):

Toate piesele sunt cumparate de acum o luna si nu am gram de praf pe ele vreau sa specific ca am schimbat si pasta termoconductoare de pe placa video cu aceasta ( Arctic Silver Ceramique 2, 2.7g ) scuze pentru gerselile de scriere la raspunsul de mai sus

| Jipa95 a răspuns (pentru Jipa95):

Atunci stai asa cu ele prietene. Cand o sa ai peste 60 grade in idle si 100 grade in gaming, atunci pune o intrebare pe TPU! laughing

Bft!

| Iusein_Evghin_1988 explică (pentru Jipa95):

Ce glume de santier ai

| AmethystNail a răspuns:

La procesor e cam mare in load. daca mai ai pasta schimba si la procesor.
Daca tot asa ramane mai aranjeaza cablurile prin carcasa, gasesti pe net tutoriale de wire management o gramada. Pune si un ventilator pe carcasa in spate sus sa scoata aerul cald, daca nu ai deja.

| Iusein_Evghin_1988 explică (pentru AmethystNail):

Procesorul are pasta doar ca trebuie sa ii pun un coller mai mare il am pe cel din stoc oferit de eMAG impreuna cu procesorul. placa video se incinge foarte tare la un joc precum crysis 3 ajunge la 65*C dar si placa de baza nu e mai prejos (vreau sa specific ca nu are cooler pe placa de baza si nu am nici acea aerisire pe carcasa adica wire management)

| Iusein_Evghin_1988 explică:

I-am facut un wire management iar acum componentele stau in idle in felul urmator : procesor 19*C, placa de baza 43*C, placa video 39*C iar hdd`ul 35*C. banuiesc ca acum este cat de cat mai bine fata de cum era inainte. astept pareri legate de temperatura aceasta