| Madafaka_Cristian_1990 a întrebat:

Eu vreau sa-mi iau o placa de baza cu socket AM3+, un procesor AMD FX 6300 si un GTX 750 Ti OC2. Insa eu vreau sa stiu sigur daca se potrivesc toate, adica sa nu le iau si sa nu am unde le pune. Si daca schimb placa de baza, nu trebuie sa schimb si cablurile si placa de sunet....etc?
Astea sunt componentele dorite de mine:
http://www.pcgarage.ro/......128-bit-1/

http://www.emag.ro/......E4K4KBBBM/

http://www.emag.ro/placa-de-baza-gigabyte-socket-am3-78l mt-s2/pd/D6VLQBBBM/

Cred ca ar trebui si un cooler, deoarece nu stiu sigur daca procesorul vine cu tot cu cooler.

5 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Procesoarele nu vin cu cooler pentru ele.
iar ca placa video trebuie doar sa verifici daca are macar un slot cu acea interfata.

GTX-ul tau are interfata PCiE x16 3.0
Placa de baza are PCiE x16 2.0
nu am vazut placi de baza cu socket am3+ care sa aiba PCIE x16 3.0

deci fie iti iei o alta placa video cu slot 2.0 fie alta placa de baza, si implicit alt procesor

| Danzell a răspuns (pentru Danzell):

Daca vrei neaparat placa aia video, si vrei neaparat AMD uitate la placile de baza si procesoare cu socket FM2+

| KodrutZ a răspuns (pentru Danzell):

SA MORI TU CA PROCESORUL LUI NU VINE CU COOLER? Prost, da' exista, asta e important. SA MORI TU CA GTX-ul ala nu merge pe PCiE 2.0?
@Cristi: Nu mai bine ne zici tu un buget si tot ce ai momentan in calculator? FX-6300 e vechi, energofag, depasit. Fie mai astepti pana scoate AMD platforma AM4 si procesoarele de rigoare (peste vreo citeva luni), fie treci pe Intel.

| sltlp a răspuns (pentru Danzell):

E foarte bine ca raspunzi, da foarte prost ca raspunzi sa ai posturi.
1. FX-ul vine cu cooler. De fapt 95% din procesoare vin cu cooler, asa ca ai deja o mare prostie spusa.
2. Interfata aia e compatibila cu precendenta. Deci practic toata postarea asta a ta e o mare tampenie, si sa speram ca nu o sa o ia nimeni in serios.

| Ov3rh3at a răspuns:

FX-6300 este un procesor foarte bun big grin Placa de baza iti recomand un GIGABYTE GA-970-Gaming USB 3.1 happy

Acum despre GTX 750 Ti pot spune ca este o placa buna dar nu pentru prea mult timp, asa ca iti recomand sa mai cresti putin bugetul si sa treci pe minim un GTX 950/960/970 sau R9 270X/280X/380X happy

Cu toate astea parerea mea este sa treci pe platforma Intel cu toate ca trebuie buget mai mare dar merita big grin