| Spido a întrebat:

Salut TPU, am o problema cu RUTERUL de la digi, l-am resetat iar de atunci nu mai merge internetul, știe careva cum pot să rezolv această pb?

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

"Routerul" ala nu este router ci ONT sau ONU (cum vrei sa-i zici). Incearca varianta lui Dario2007! Daca nu merge suna la ei chiar astazi! Au service si duminica. Nu te lua dupa Violleta ca nu stie ce spune!

| darrio2007 a răspuns:

Era de ajuns sa il scoti din priza si sa-l bagi iar dupa vreo 10 secunde.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu trebuia resetat routerul, nu din cauza lui nu aveai tu internet, acum trebuie sa suni maine la RDS sa vina echipa lor sa il reconfigureze ca te a mincat in fund, si in ianuarie in factura te va taxa pentru ca au venit ei sa ti l faca nu este gratis

| Spido explică (pentru CristiDinBucuresti):

Internet am avut doar că mergea foarte greu, am mai avut pb de genul și până acum și cei de la RDS mi-au spus să îl mai resetez din când în când iar acum nu mai merge deloc

| anonim_4396 a răspuns (pentru Spido):

Trebuie să faci niște setări după ce intri în meniul lui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Spido):

Tu poate ai resetat routerul și trebuie să bagi din nou niște coduri și cifre după ce intri în meniul lui.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Iti trebuie inca un router cu 4 antene care vine introdus in acesta de la Digi si cu 2 routere vei avea semnal Full, ăsta nu face față.

| Spido explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am înca unul doar că este cu 3 și tot degeaba dar am să merg maine sa vad dacă vin să îl rezolve ca nu merge deja de 2 zile

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Spido):

Nu are cum sa mearga daca tu l ai resetat ai sters tot din el, incearca sa il scoti din priza si după 10 secunde un minut baga l din nou in priza, se aprind toate ledurile verzi sau ai si ala roz aprins? Ca daca este si ala roz aprins nu este din ruter defectul, este pe rețea si degeaba mergi la Digi ca nu este defectul din casă de la tine este de la ei si o sa o faca saptamana viitoare, cablu tv merge? Sau si acela este intrerupt?

| Spido explică (pentru CristiDinBucuresti):

Le am toate verzi nici unul nu este roz iar canalele merg toate

| Violleta2022 a răspuns:

Suni maine la providerul tau de internet si discuti cu ei.

| CosminDumitruVasilescu a răspuns:

Daca este routerul lor (in custodie) atunci nu ai ce sa-i faci tu personal.
Trebuie sa suni maine la ei si sa le spui problema iar ei vor rezolva de la distanta, vor intra pe ID-ul routerului si vor gasi o rezolvare a problemei.
Eventual sa fi pe langa router ca poate ati vor cere sai dai un restart.