| Norbert97 a întrebat:

Am o problema cu un PC imi caraie HDD-ul cand il pornesc cam un minut, apoi se opreste si dupa 10 minute iarasi incepe dar cand incepe face exact cand tai cu flexul un fier si incearca sa moara flexul. Exact asa face si hardul parca vrea sa moara deodata se aude tare si apoi incet direct si tot asa in fiecare 30 de minut se aude asa am formatat si hardul cand am reinstalat windowsul dar nimic tot asa. Exista vreo sansa sa il mai fac?

Răspuns Câştigător
| miTzuliK93 a răspuns:

Iti dauun raspuns general, care ti l-ar spune oricine: HDD-ul e pe duca. Da failure, cum s-ar zice. Fa-ti un backup, ca sa nu pierzi tot ce ai pe el in caz ca nu va mai functiona.

Service-ul este cea mai buna solutie deocamdata.

Dar... daca tu chiar vrei sa il faci singur, uite aici un video: https://www.youtube.com/watch?v=7m5cil6KezI, desi nu recomand.

Mnoah, imi pare rau daca nu ti-am dat prea multe informatii. Initial amvrut sa evit intrebarea, dar cum nimeni nu da un raspuns am zis ca daca iti spun sa-l duci la un service ma vei asculta...

| Norbert97 explică (pentru miTzuliK93):

Iti multumesc pentru raspuns dar mi s-a stricat chiar ieri Hardul de la PC dupa ce am lasat acest topic pe TPU dupa vreo 5 minute s-a stricat nu pot sa cred! sad
Pornesc PC-ul si nu imi mai caraie HDD deloc dar nici nu il mai citeste nu imi apare nimic pe desktop. So fi dus Hardul?

| miTzuliK93 a răspuns (pentru Norbert97):

Cum adica "nu iti apare nimic pe desktop"? Adica iti intra in Windows, se incarca, dar nu vezi iconitele sau cum? Explica-te.

| Norbert97 explică (pentru miTzuliK93):

Nu, cand pornesc PC hardu nu mai caraie a murit cand functiona atunci caraia la pornire acuma il pornesc si nu imi apare absolut nimic pe monitor totul este negru am asteptat si 5 minute sa vad dar nimic pur si simplu nimic negru tot!

| miTzuliK93 a răspuns (pentru Norbert97):

Inaintesa-ti dau un verdict, incearca sa faci rost de un stick bootabil si sa-l bagi in CD-ROM. Zi-mi daca iti apare optiunea de a bota sau nu de pe el. Daca nu, atunci e hardul in proportie de 90%.

| Norbert97 explică (pentru miTzuliK93):

Pai chiar ieri am incercat sa reinstalez windowsul de pe stick si nu mi-a aparut absolut nimic totul a fost negru pe monitor...
Apropo am scos ieri hardul de la laptop si l-am bagat in PC au SATA ca sa iesire pe mufa. L-am bagat am descarcat driverul pentru placa video m-am dus afara sa mananc cand revin PC-ul se restarta singur dupa acea am vrut sa instalez driverul pur si simplu mi s-a stins PC-ul singur si a repornit din nou tot singur si tot asa face cu HDD de la laptop, se opreste si porneste nu inteleg de ce? In mod normal ar trebui sa mearga cu cele de la laptop am incercat sa bag windowsul cu HDD de la laptop dar cand am vrut sa il fac sa boteze s-a stins din nou si s-a reaprins. O fi problema ca placa mea de baza suporta SATA2 si poate la hardu de la laptop are SATA 3? nu inteleg pur si simplu stiam ca merge sa pui un HDD de laptop in PC. Dar sa faca asemenea probleme n-am mai vazut.

9 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Trebe' de vazut parametrii SMART, cu siguranta se vede acolo ce e nasol, daca ai deja baduri sau alte probleme. Nu e cazul de service, merge lejer cu Active SMART, AIDA64 si multe alte programe.

| miTzuliK93 a răspuns:

A, si inca ceva... e cam greu de depistat neavand HDD-ul in fata, la analizat, deoarece cauzele pot fi atatea si atatea.

| Suleiman a răspuns:

Nu are nici o treaba ce au scris astia.Fi atent ca si mie mi-a facut la fel.Desurubezi sursa vezi ca mai are 4 surubele mici pe tabla aia, le desurubezi si palea, scoti incet tabla si il cureti. eventual desurubezi si ventilatorul de la sursa si vezi k are un abtibild rotund, dai abtibildu la o parte si vei vedea un capacel de plastic. il dai si p el la o parte si vei vedea axul de la cooler. ungi axul eventual cu ulei de mecanisme fine pui la loc capacelu si montezi la loc pc.Eu asa am facut ca de o luna imi baraia in cap pc de zici ca era drujba si acum merge ceas.