| ladiesman21718 a întrebat:

Am o problema cu un router wireless D-Link n 150 easy router si nu stiu cum sa il configurez pe http://192.168.0.1. Am internetul de la AKTA prin fibra optica. Daca poate cineva sa ma ajute sau sa imi explice.

Răspuns Câştigător
| Shock_Electrik_1984 a răspuns:

Urmeaza pasii:
1. Dupa ce te-ai conectat pe router (cum ai scris mai sus) mergi pe Wan si alege conexiune PPPoE, dupa introduci User si Pass de la AKTA, apoi salvezi (este posibil sa ceara restart pentru repornire).
2. In sectiunea status (de obicei, sau pe spatele routerului) gasesti o adresa MAC (sau doua adrese la unele routere, in acest caz idetifici adresa din dreptul WAN).
3. Dupa ce ai identificat aceasta adresa suni la relatii cu clientii AKTA si dupa ce intri in conversatie cu un reprezentant de la net, spui ca ti-ai schimbat placa de retea si vrei o autentificare de mac (el o sa te intrebe acea adresa si o sa te puna sa te conectezi, bla bla bla, de recomandat sa nu spui ca ai router pentru ca nu ofera suport pentru router happy ). Dupa aceasta o sa inceapa sa mearga interentul pe cablu.
4. Pentru setari Wifi, mergi la Wireless si pune SSID-ul dorit (este chestia aia pe care o vede laptopul cand activezi Wifi), daca vrei securitate te sfatuiesc sa mergi pe WPA/WPA2 Phasphrase (sau personal Key) unde iti pui o parola din minim 8 caractere. Mult succes!