| rrobyy a întrebat:

Salut TPU
Am o problema...Deci eu am 2 calculatoare, unul legat la un cablu de internet si unul nu.
Vreau sa va intreb, pot sa mut unitatea fara internet la cablu de internet, adica sa conectez si cealalalta unitate fara internet la cablu de internet(la celalalt pc)?
Daca se poate cum?

Răspuns Câştigător
| andreeei a răspuns:

Sigur ca se poate. Iti trebuie un cablu de retea (atentie crossover).
si o placa de retea (o cumperi pe cea mai ieftina) - in total te va ajunge 25 de lei
Pui placa de retea la calculatorul unde ai net-ul, le conectezi cu cablul crossover si voila. ai net la aman2 pc-uri cu doar 25 de leihappy

2 răspunsuri:
| jabiilord a răspuns:

Cel mai simplu este sa iti cumperi un router. In el intra cabul de la net si din router pleci cu cate un cablu la fiecare calculator.
Asa poti sa ai acces la internet pe orice calculator indiferent daca primul sau al doilea calculator este aprins.
Uite aici un tutorial cum se face o retea de calculatoare: http://www.tutorialepc.ro/cum-fac-o-retea-intre-doua-calculatoare.html

| Adryan657 a răspuns:

Merge daca iti iei un modem sau router cu 2 sau mai multe iesiri