| ALLex2 a întrebat:

Salut, am si eu o problema, v-as ruga sa ma lamuriti, multumesc. Acum 8 ani am avut PC, unde cablu de la internet intra in unitate si n-am avut router, iar apoi am avut laptop si mi-am luat router, unde se conecta la retea, fara cablu de internet in laptop, ci in router, cand am avut laptop nu mai aveam PC-ul, iar acum recent vreau sa-mi iau PC din nou, dar am router, intrebarea este daca imi iau PC trebuie sa conectez cablu de internet la el sau merge si la router? Ca daca conectez la PC nu mai am la router si nu mai am net pe telefoane, am nevoie de mai multe cabluri de internet?
Scuze daca n-ati inteles, e tampita intrebarea dar is curios.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Algo098 a răspuns:

Routerul are iesiri pentru cablu utp de retea, deci laptopul si telefoanele se vor putea conecta la router fara fir: wi fi, iar calculatorul prin cablu la router. Routerul va ramane conectat prin cablu la reteua de internet, dar are si iesiri unde se pot conecta prin cablu PC-ul, laptopul,... Daca PC-ul are wi-fi, se poate conecta si el fara cablu, iar daca nu are, atunci se poate folosi si un adaptor wi-fi pe usb pentru a conecta pc-ul fara cablu.

1 răspuns:
| Ineys a răspuns:

Poti sa-ti iei PC cu placa de retea wireless.