| Cristian2322001 a întrebat:

Bai. Deci am 2 calculatoare si unul din ele e conectac cu cablu la routerul din casa de internet. Si vreau sa l conectez si pe al 2 lea cu acelasi tip de cablu (distanta intre ele e de 1 m) si nu mi l ia direct...cum fac conexiunea?

11 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Dacă nu mă-nșel, router-ul „default" oferit de Telekom (ăla ADSL) are un singur port de LAN plus wifi. Ai nevoie de un switch după el dacă vrei să ai mai multe calculatoare pe un LAN.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Fara "Bai" ca nu te-ai tras de sireturi in gradinita cu noi. In principiu ar trebui sa iti ia conexiunea pe cablu direct, la router nu e nevoie sa faci nimic deosebit. Despre ce router discutam, ce sisteme de operare ai pe calculatoare, ce setari de retea ai deja pe cel pe care nu ti-l ia direct?

| Cristian2322001 explică (pentru GabiDumitrescu):

Deci. Am xp sp3 pe ambele. Router ul e unul de la telekom ...informatii foarte vag precizate...nu are un model. E unu alb simplu cu un singur buton(cel de wlan) si leduri albe. Cat atat pot sa ti spun

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Cristian2322001):

Mdah, in cazul asta... poate treci in mileniul asta si instalezi MACAR un W7. Eu daca as fi furnizor de internet nici macar nu as trage net la astia cu XP. XP e MORT. Kaput. Securitate zero. Probabil nu ii aloca DHCP cum trebuie, ideal ar fi sa intri in admin la router si sa arunci un ochi pe acolo. Uita-te pe el, posibil sa scrie pe spate pe undeva user/parola.

| crystalxmx22 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Sa nu uitam ca si tu ai avut candva un W XP, eu am Win XP pe un PC Gaming G7 si mi.ai pus W XP doar pentru ca pot buga anumite chestii pe el si nu conteaza Windows-ul conteaza routerul e posibil ca cei de la retea sa nu ii fi facut conectiune cum trebuie si ii trebuie facuta o retea VLAN din cauza DHCP, bine oricum problema este ca nu trebuie sa devii asa cu el doar pentru ca are XP, inca este un Windows foarte bun util si rapid....mai bine folosesc XP decat Windows 8 sau 10...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru crystalxmx22):

Da breh, am avut XP si l-as mai fi tinut pana i-a dat Microsoft in cap daca nu imi luam SSD si XP-ul nu suporta TRIM, e atit de simplu. In momentul de fata, XP e MORT. Update-uri de securitate ZERO. Un incident recent a demonstrat ca 10 fara patch de securitate zero-day a rezistat la malware proaspat, in timp ce 7 cu toate update-urile la zi a fost vulnerabil. In rest, cheaturi si alte prostii... copii, nu avem ce discuta in cazul asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu mai vorbi asa, lasa-l in pace, fiecare are felul lui/ei de a scrie, daca el vrea sa zica "Bai", lasa-l sa zica "Bai", si nu te mai lua tu ca prostu de el.

| Cristian2322001 explică (pentru anonim_4396):

Am pus intrebarea ca imi era lene sa dau un search. Si in legatura cu windowsul: il folosesc pentru ca imi place in primul rand. In al 2 lea rand nu e cel mai "op" setup din lume si vreau sa ruleze cum poate el mai bine si intr-un final dupa ce m-am uitat putin pe ytb am vazut ca ti trebuie un "hub" sau ceva de genu' in care ai un slot pentru internet si alte 4 sloturi sa bagi cablurile care intra in pc. Deci trebuie sa cumpar ala. Separat merge, daca le bag pe rand in acelasi slot dar nu asta ma intereseaza.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Cristian2322001):

Daca vrei sa dai bani aiurea, fie, eu tot tind sa cred ca e problema de setare. Routerul din casa zici ca are doua iesiri pe LAN, deci MUSAI alea trebuie' sa mearga. Mai bine dai un ciubuc cuiva de la Telekom sa te rezolve...

| Lioana a răspuns:

Nu prea inteleg care e problema. Nu ajunge cablul la calculatorul 2 sau ajunge dar nu merge internetul pe el?
Poate fi defecta placa de retea sau poate fi o problema cu setarile calculatorului.
La ce te referi cand spui "distanta dintre ele"? Distanta dintre router si calculatorul 2 sau ce? Distanta nu are nici o importanta daca e vorba de conexiune prin cablu, totul e sa ai un cablu care sa ajunga pana la PC.

| dolceromania a răspuns:

Scoate gablu din cel ce merge si pune-l la ala care nu merge si vezi ce-ti spune.