| Jukaaa25 a întrebat:

,

Am o problema, detin un laptop ACER ASPIRE E1-531, si de ceva timp mi s-a rupt coltul carcasei in zona in care este mufa de incarcare. Ei bine l-am folosit asa in speranta ca voi repara carcasa, si astazi cand am bagat laptopul la incarcat, am tras de mufa si s-a rupt, dar s-a rupt doar capul acela, adica chiar mufa si a ramas putin cablu in el. Se poate repara intr-un fel? Adica sa nu fie nevoie sa cumpar alta, am vazut ca e in jur de 150 de lei.

Despre asta este vorba

https://www.google.ro/......ps?/search

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Exact aceeasi problema o am si eu pe apare-ul meu e1-531, s-a rupt acel surub care tine de la balamaua din stanga, iar atunci cand ridic dispay-ul, se face o crapatura in zona unde este mufa de incarcare. Acum, daca mufa aceea la tine este inca intreaga, nu s-a rupt sau deteliorat, mai poate fi recuperata, tu ai dezlipit-o de unde era fixata ea prin acea bruscare a cablului. te poti duce cu laptop-ul la un service, si ti-o poate lipi inapoi. Si inca ceva, daca il repari, iti recomand atunci cand nu mai utilizezi laptop-ul, sa nu mai cobori display-ul, laptop-ul este mmai mult din plastic si se poate rupe oricand cate ceva din el, mai ales in acea zona. Bft!

| Jukaaa25 explică (pentru Jipa95):

Asa e si ameu laughing mi-a si cazut coltul din partea stanga, de asemenea si surubul laughing si cu displayul la fel. Se pare ca Acer are niste laptopuri fabricate din rahat.

| Jukaaa25 explică (pentru Jipa95):

Oricum daca o sa merg la service o sa imi trebuiasca si carcasa de jos schimbata, este total irecuperabila happy tocmai ce iti spuneam ca mi-a cazut efectiv jos coltul din stanga jos laughing e descoperit

3 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Da, se poate repara, dar ai nevoie de un pistol de lipit cu cositor și foarte multă îndemânare.
Problema asta am întâlnit-o la mai multe laptop-uri și apare de obicei din cauza temperaturii.
Laptop-urile deși teoretic sunt portabile, dacă la ții în pat sau pe genunchi și astupi orificiile de intrare/ieșire a aerului de răcire, acesta se încălzește excesiv și topește anumite componente, de obicei la balamaua din stânga a ecranului.