| Kraxy a întrebat:

Am o problemă la PC. Am un procesor AMD Athlon 64 X2 6000+ Dual Core de 3.1 GHz, dar dacă mă joc ceva după aproximativ 1 minut de joc îmi scade FPS-ul la 5 şi rămâne aşa vreo 10 secunde apoi urcă la loc. Se întâmplă asta odată la ~30 de secunde. Când scad frecvenţa procesorului la 2 GHz îmi merge bine, nu mai am FPS Drop. Care poate fi cauza? Am o sursă Delux ATX P4 450w, placa video ATi Radeon HD 2600 PRO de 512 (nu cred că contează, pe procesorul vechi nu aveam probleme) şi 2 GB Ram.
Ţin să precizez că căldura procesorului creşte la 70-75 de grade când se întâmplă dropurile. Cooler-ul este cel stock (primit cu PC-ul), iar procesorul care l-am avut înainte a fost AMD Sempron LE-1150 single core de 2 GHz.
Funda celui mai explicit răspuns!

2 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Problema este de la temperaturi, iti face procesorul throttling. Vezi ce inseamna : http://www.computerhope.com/jargon/p/procthro.htm
Mai pe scurt, procesorul isi coboara din frecventa pentru a se racii, de aceea iti sacadeaza jocurile.
Pune repejor mana si schimba pasta termica cu ceva de calitate pe baza de argint si curata cooler-ul.

| Kraxy explică (pentru Jipa95):

Am schimbat pasta de aproximativ 2 săptămâni şi am curăţat şi cooler-ul în acea zi. Pasta era Arctic Cooling MX-4, dar problema persistă. Ţin să precizez că sursa se încălzeşte destul de tare când au loc dropurile.