| Saitam a întrebat:

am o problema legata de calculatorul meu : vreau sa imi gasesc modelul calculatorului si serial number insa cand dau search in cmd cu comanda " wmic bios get serialnumber" sau cu comanda numelul computerului imi da "System Serial NUmber " sau "System Name" ceva de genul in loc sa imi dea cifrele si literele! straight face HELPPP!

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

UITE AICI fara sa pui modelul pc-ului -> http://www.ma-config.com/en click pe ->Start the detection click pe Installation (instaleaza agentul My-Config). Dupa instalare click pe ->Start the detection, il lasi sa scaneze apoi intra in ->My drivers si instaleaza driverele vechi sau lipsa.

10 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Daca ai Windows XP Home nu merge comanda wmic!
Asa ai incercat in cmd asa?
wmic csproduct get name, identifyingnumber
Sau intra in Start -> All Programs – > Accessories – > System Tools ->Information System.

Succes!

| Saitam explică (pentru neluL):

Am Windows 7 Ultimate, si da am incercat si asa in cmd si imi da name:System product name in loc de model ca si la serial number straight face

| neluL a răspuns (pentru Saitam):

In Start -> All Programs – > Accessories – > System Tools ->Information System ce iti da?

| Saitam explică (pentru neluL):

TOT asa imi da system model : system product name
la serial number imi da:system serial number! sad

| neluL a răspuns (pentru Saitam):

Ce nume are computerul tau?

| Saitam explică (pentru neluL):

Pai nu imi zice modelul lui.....numele adica care i l-am dat eu la instalarea windowsu-lui?

| neluL a răspuns (pentru Saitam):

E facut din bucati si tu cauti modelul calculatorului? Ce model ai vrea sa-ti dea? big grin

| Saitam explică (pentru neluL):

Pai pe un site pui modelul calculatorului si iti zice toate driverele de care ai nevoie si ti le updateaza si de aia imi trebuie...da am si uitat cum se numeste site-ul ca de cand caut sa gasesc modelul...

| Saitam explică (pentru neluL):

Multumesc mult pentru toate raspunsurile! happy

| neluL a răspuns (pentru Saitam):

Cu placere! wave bye, bye

| neluL a răspuns (pentru Saitam):

UITE AICI fara sa pui modelul pc-ului -> http://www.ma-config.com/en click pe ->Start the detection click pe Installation (instaleaza agentul My-Config). Dupa instalare click pe ->Start the detection, il lasi sa scaneze apoi intra in ->My drivers si instaleaza driverele vechi sau lipsa.