| Sebimiha a întrebat:

Am o statie Pioneer VSX-806RDS si canalul L unde bagi boxele....Cand pun muzica se aude încet.
Din ce cauza se intampla asta?

9 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Poate sa fie din setari, la surround se aude diferit.

| Sebimiha explică (pentru Frank51):

Pe canal R se aude cum trebuie

| Frank51 a răspuns (pentru Sebimiha):

Inainte se auzea normal? Ai pus si alt difuzor sa vezi daca se aude la fel?
Poate fi din mult prea multe cauze, cel mai bine o duci la cineva care repara, nu te va costa foarte mult.

| Sebimiha explică (pentru Frank51):

Da se auzea normal, stația are 770w

| Sebimiha explică (pentru Frank51):

Oare s-a ars canalul L?

| Frank51 a răspuns (pentru Sebimiha):

Si eu am dat peste un Sony STR DE595 care se auzea al naibii de incet, si avea 5x100W, probabil au fost schimbati tranzistorii finali(singura mea presupunere). Dar la mine se auzeau la toate canalele la fel.

Acum am un Kenwood KA-74 2x75W, la aceleasi boxe daca dau volum la un sfert cu basul pe maxim imi sparge boxele. Deci nu Watii conteaza ci cum este conceput sistemul, si eventual la ce modificari a fost supus de-a lungul timpului.

| Sebimiha explică (pentru Frank51):

Da.....eu i am pus boxe kenwood
Stii cumva de ce se aude încet pe canalul L?

| Frank51 a răspuns (pentru Sebimiha):

Poate sa fie ceva banal(o rezistenta) sau ceva mai complicat(un integrat), sunt prea multe posibilitati asa cum am mai spus. Nu distorsioneaza deloc pe canalul ala?

| Sebimiha explică (pentru Frank51):

Nu,nu distorsioneaza