| Advvrt a întrebat:

Am observat ca in magazinele din Romania, pretul telefoanelor iphone este mult mai mare. De exemplu, pe site-ul oficial Apple, iphone 11 e 600 $ (aprox. 2500 lei) iar iphone se2 e 400 $ (aprox 1600) pe cand la noi in magazine preturile sunt de 3800 respectiv 2200 lei. Imi puteti explica de ce si de unde as putea sa le cumpar la pretul lor real?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Te duci in state si il iei de acolo ca sa nu mai plătești tace vamale

| GabiDumitrescu a răspuns:

Si Pampersii sunt mai ieftini in State...

| Yuoia a răspuns:

La taxele si comisioanele adaugate nu te-ai gandit? Inclusiv transportul sau castigul distribuitorului.
Poti comanda la producator. Dar tot platesti transport, taxe vamale si altele pe care nu le stiu.

| Balalau95 a răspuns:

"De exemplu, pe site-ul oficial Apple"
cine e Apple cand e vorba de iPhone?!?
nu cumva e chiar producatorul, si nu cumva producatorul ala e localizat CHIAR in State?!?

in rrrrromInica, nu exista reprezentanta Apple:
https://www.apple.com/ro/buy/
asa ca, in afara de transportul pana in rrrrromInica, mai e si comisionul furnizorului, iar apoi si cel al vanzatorului retail

intotdeauna preturile in $ din state la produsele Apple, au fost mai mari decat aceeasi suma in EU in rrrrrromInica
ca sa nu mai vorbim, ca nu poti sa iti iei un macbook pro custom in rrrrominica, ce gasesti la vanzatori e ce poti sa iei, oricati bani ai avea

| 45BLEY a răspuns:

Haha nimeni din romanai nu o sa tile dea la pretul nor nici daca el cumperi de pe site se pun taxele de la vama tva si multe altele + profutul companiilor care le vand
Totusi daca vrei unul cumparal de pe site-ul lor oficial