| KingOfShadow a întrebat:

Salut TPU
Am pe placa de baza montat un ventilator iar in sursa alt ventilator. Pe placa video n-am nici un ventilator. Credeti ca daca imi cumpar alta placa video cu ventilator trebuie sa scot ventilatorul din placa de baza sau ramane asa? Eu nici mufa de la monitor nu o conectez acolo unde e placa video o conectez in placa de baza deci ce credeti daca imi iau o alta placa de baza cu ventilator trebuie sa-l scot pe ala din placa de baza? de ce? daca nu, la ce e bun cel din placa de baza?
FUNDA

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Fiecare ventilator din calculator are rolul lui. Cel de pe placa de baza, raceste procesorul. Cel de la sursa, receste sursa de alimentare, iar cel de
la placa video, raceste placa video.
Nu se incurca intre ele. Daca nu conectezi monitorul la placa video,
da-o jos. Consuma degeaba. Poti sa-ti cumperi ce placa de baza vrei. Toate vor fi cu procesor si toate vor avea ventilator.Atat procesorul cat si sursa de alimetare NU pot functiona fara ventilator, pentru ca se vor strica rapid.

4 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Cel de pe placa de bază asigură răcirea procesorului. Nu ai cum să-l decuplezi dacă mai vrei să foloseşti PC-ul.
După ce montezi o placă video, cablu cu mufa VGA de la monitor o vei muta la mufa de la placa video respectivă.

| TestPetrut a răspuns:

Iti zic eu ori iti iei 2 ventilatore sa le pui pe placa video ori iti dau 2 placi video care juleaza ori ce jkoc nou la medium: http://www.pcgarage.ro/placi-video/msi/radeon-hd6670-2gb-ddr3-128-bit/ sau http://www.pcgarage.ro/......3-128-bit/ si un ventilator pentru ca sal pui langa placa de baza sa raceasxca impreuna cu coolerul procesorul;) http://www.pcgarage.ro/ventilatoare-radiatoare/nox/nx80-nxseries-80mm/

| IT4Ever a răspuns:

In primul rand nu ai montat ventilator pe placa de baza si ci pe cpu si la sursa. Poti sa iti iei linistit alta placa video fara sa trebuiasca sa schimbi placa de baza

| Chezz a răspuns:

Cel de pe pnaca de baza raceste procesorul, cel din sursa raceste condensatoarele si bobinele. Placile video au 2 feluri de racire activa si pasiva(cu ventilator sau fara). Ele merg la o anumita temperatura deci nu ai nii o problema poti conecta in placa video monitorul. Sper ca ti-am fost de folos. Bafta!