| vladalex40 a întrebat:

Am reinstalat la cineva windows-ul (XP Professional SP3) si nu mai merge internetul. In Control Panel la Network Connections nu apare nimic, nici Local Area Connection.Am incercat sa creez eu o conexiune dar nu a mers nici asa. Persoana respectiva mi-a dat niste CD de la computer dar nu cred ca erau si driverele de la placa de retea. Cum sa rezolv? Dau funda celui care ma ajuta.Mersi!

Răspuns Câştigător
| onlym3 a răspuns:

Dupa cum se stie xp-ul nu recunoaste toate piesele din pc si trebuie ca tu manual sa le instalezi si pentru acest lucru iti recomand sa folosesti programul asta DriverPack Solution 12.3.
In ultima perioada am instalat o gramada de windowsuri pe la anumite persoane(xp, wind 7 si 8) si cand a fost nevoie sa instalez un driver,mai ales atunci cand nu recunostea placa de retea(vorba aia fara net mai nimic nu poti face dupa aia) m-am dus frumos cu stick-ul,am copiat acel program in calculatorul respectiv, am deschis aplicatia si si-a facut singur treaba dupa aia in sensul ca el are incorporat o multitudine de drivere de la foarte multe placi de baza, de sunet, de retea etc(inca cu acest program poti sa intalezi si altele, de la codecuri la antivirus...)
Cauta pe google si descarca de pe site-ul oficial(e gratis si daca a aparut o versiune mai noua e si mai bine, nu am mai intrat de ceva timp la ei si posibil sa fi scos ceva nou)

4 răspunsuri:
| SDC a răspuns:

Trebuie sa instalezi driverele de la placa de retea, instaleaza toate driverele, apoi o sa mearga!

| uNKN0Wn a răspuns:

Ai nevoie de driverele de la net, placa de retea.
Cauta la un prieten pe calculator driverele, downloadeaza-le, pune-le pe un stick si instaleaza-le in pc tau.
Bafta!

| BANN3R a răspuns:

Instaleaza un program sa vezi ce cmponente ai. aida64 de ex. si cauta driverul pe internet apoi

| LadyDedela a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema cateva zile in urma...
Incearca sa gasesti driverele computerului pe net cu ajutorul marcii si seriile lui. Sau daca nu reusesti nici asa instaleaza un windows (versiune mei noua), care sa contina drivere.
Eu am reusit cu a doua optiune, cu Windows xp sp3 deluxe 2009.
Sper ca te-am ajutat! happy
Eu am reusit