| heyromania a întrebat:

Am revenit cu o intrebare! Ce pareri pro si contra aveti despre smartphone-ul Nokia XL. L-am gasit pe Emag la un pret foarte bun, m-am uitat pe youtube la cateva clipuri si imi da impresia ca e excelent. Voi ce parere aveti? Merita sa-l iau?

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Nu ca nu merita, nu merita deloc.
Sistemul de operare e un android modificat la maxim. practic nu mai e deloc android. Se misca prost, hardware prost. Mai bine iei lumia 520. E un telefon "normal", hardware mai performant si calitatea camerei este superioara. O sa primesca si un update de soft. E cea mai buna varianta(spre exemplu Nokia merge din prost in mai prost. Au lansat lumia 530 care e mai slab). insa 520-ul e perfect. Asta e: http://bit.ly/1xqyZUf.
Daca vrei cu android, recomand strict urmatoarele, fix in oridinea urmatoare: http://bit.ly/WKlvrA moto e cu suport neoficial si oficial ridicat, cu actualizari recente de soft. Se misca bine. Urmate de un Sony M si in cele din urma un p5quad. http://bit.ly/1pmM0g1 si http://bit.ly/1oCjoQY.

| heyromania explică (pentru sltlp):

Mersi! happy Dar cum am spus imi trebuie ceva cu mult mai mare de 4". Te astept cu alte propuneri!

| sltlp a răspuns (pentru heyromania):

P5quad-ul. realizezi ca 5 inch cu rezolutia aia se vede oribil? Se disting toti pixelii. Sunt telefoane care pe 4.7 inch au o rezolutie de 5.4 ori mai mare decat ce are ala pe 5 inch?

| heyromania explică (pentru sltlp):

Eram la un pas sa il iau P5 quad pana am primit un sfat de la o cunostinta cum ca telefoanele Allview in general nu sunt deloc bune! happy

| sltlp a răspuns (pentru heyromania):

Ai 30 de zile sa il returnezi. AI butonat macar xl-ul sa vezi cum merge(nu ce e pe net).

| heyromania explică (pentru sltlp):

M-am uitat si pe tutorialele lui Buhnici, telefonul este super, o sa-l incerc. Mersi mult! Ai un raspuns castigator! big grin

| sltlp a răspuns (pentru heyromania):

Tot legat de ecran, p5quad-ul are rezolutia de 1.35X mai mare decat Nokia XL. Dar are digonala mai mica, deci castiga odata la claritate de la pixeli, si inca odata la ppi de la diagonala. Prin urmare, ce o sa vezi tu legat de caltiatea imaginii este ca p5-ula re 244ppi si xl-ul 186. In practica, daca te-am bagat in ceata, adica ce diferenta ai sa vezi tu practic pe ecran: p5-ul vede cu 30% mai clar orice. pe partea de aplicatii, pe p5 ai un android curat, ai ce aplicatii vrei si cate vrei. pe xl e limitat, ai doar ce iti da Nokia.
Si sa nu uit, camera superioara la p5, bateria superioara la p5, si ca si performante, p5-ul nu e grozav, dar sterge pe jos cu xl-ul. De ce spun asta? Pai procesorul grafic de pe xl abia stie sa filmeze 480p... in 2014... telefon de 600 lei laughing. P5-ul stie 1080p(redare+inregistrare). Daca nu stii diferenta nici aici, compara pe youtube, ca sunt videoclipuri. Full hd-ul este de pana la 6-7 ori mai clar.De camera am zis, nu repet, e cu mult mai buna. Trec la procesor. Nici unul nu are cpu prea eficient cu ce se gaseste pe piata, dar iar, p5-ul este de 2-3 ori mai performant(daca nu ma crezi, cauta pe net teste, gen antutu sau quadrant.).

8 răspunsuri:
| Beccaaa a răspuns:

Nu merita. Mulți s-au plans din cauza sistemului de operare.
Îți recomand un Samsung Galaxy Trend Plus care e mult mai bun decât Nokia XL si e la același preț. Un Samsung este mult mai bun decât un Nokia. http://m.emag.ro/......DL7YSBBBM/

| heyromania explică (pentru Beccaaa):

Pai mie mi-ar fi trebuit ceva cu mult mai mare, ma refer la diagonala, mai mare de 4 pana acum am avut unul de 4. Poate fi pana in 800 de lei. Te mai astept cu raspunsuri! Mersi :*