| Vasilicamihali2000 a întrebat:

Salut TPU,
Am si eu intrebare.Pc-ul meu porneste dar pe monitor nu afiseaza nimic chiar daca monitorul e aprins,pe monitor apar urmatoarele mesaje:
,,No video input" iar dupa care,, enter sleep mode" si dupa nu mai afiseaza nimic.
Va rog ajutati-ma.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

1. Verifica ram ul.
Schimba plăcuțele între ele in sloturi, încearcă cu câte o singura plăcută pe rand în fiecare slot, chestii de genul asta.
Poate sunt incompatibile, eu am pățit de curând cu niște memorii HyperX.
Daca poți, împrumută ram de același tip de la un coleg, vecin, etc (aceeași frecventa, latenta, generație, voltaj... )

2. Verifica cablul dintre pc și monitor.
Daca e posibil încearcă cu altul identic, sau cu alt tip de cablu dacă ai ieșirile necesare atât la placa video cât și la monitor.
Daca nu ai cablul potrivit (sa zicem ca placa video are doar ieșiri HDMI și monitorul are doar DP) exista adaptoare.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Se pare că pc-ul NU pornește, de aia nu primește monitorul semnal. Inceacă cu un alt monitor sau monitorul la alt pc, să vezi cine e de vină

| PopescuVlad a răspuns:

E conectat monitorul la calculator? Încearcă să schimbi cablul.