| KenZzy a întrebat:

am si eu nevoie de ajutor deoarece vreau sa-mi construiesc un PC pentru jocuri.
Problema mea este urmatoarea,stiu ca puterea calculatorului este data de procesor,placa video si apoi RAM.
Problema mea este ca, nu stiu cat de puternic este un procesor/placa video dupa numele lui as as vrea ajutorul vostru pentru asta.
ex: Intel (R) pentium (R) 4 CPU 3.00 GHz 1.49 GHz.
Cum imi dai seama cat de puternic este?
Pe langa viteza lui nu-mi dau seama ce inseamna restul, nici de ce arata 2 viteze nu stiu.
La fel si cu placa video (daca imi puteti arata pe un exemplu ar fi ideal) Geforce 8600GT, ATI X1650XT

altceva,un Intel (R) pentium (R) dualcore 3.00 GHz si Intel (R) pentium (R) 4 CPU 3.00 GHz 1.49 GHz, care ar fi mai bun?

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

"cum ar trebui citit sa vad cata putere are" - crezi ca daca te cheama Mircea esti mai puternic, sau Stefan e mai bine? Cum ziceam, iei si cauti benchmarkuri sau pur si simplu te uiti sa vezi in ce an a aparut. Cam tot ce e mai vechi de 3-4 ani nu merita cumparat sub nici o forma.

5 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Exista benchmarkuri pentru asta. plus ca ce exemple ai dat tu sint cam piese de muzeu.winking

| TechGuyTpu a răspuns:

Intel (R) pentium (R) 4 CPU 3.00 GHz 1.49 GHz.

Nu il cumpara in viata ta, crede-ma am avut pe pc vechi proc asta.Nu am curat pc de mult timp si deodata ecranul s-a facut colorat(adica pe fiecare pixel aparea o alta culoare) si cand am dat check la temp in bios arata 110c big grin, adevarat raportul pret/calitate este unul bun, dar problema cu temp este deja prea serioasa.

| baciustefan16 a răspuns:

In primul rand ce buget ai?
Daca ai un buget mare iti arat un calculator gata facut pentru jocuri!

| KenZzy explică:

Va dati seama ca eu doar am intrebat cum le pot compara, nu am cerut nici-un fel de pc sa cumpar si n-am zis nimic de buget, vreau doar sa stiu ce inseamna numele lor, cum ar trebui citit sa vad cata putere are...

| KodrutZ a răspuns (pentru KenZzy):

"cum ar trebui citit sa vad cata putere are" - crezi ca daca te cheama Mircea esti mai puternic, sau Stefan e mai bine? Cum ziceam, iei si cauti benchmarkuri sau pur si simplu te uiti sa vezi in ce an a aparut. Cam tot ce e mai vechi de 3-4 ani nu merita cumparat sub nici o forma.