| Alcs a întrebat:

AM si eu nevoie de ajutorul cuiva care se pricepe in IT. Faza e ca am un PC vechi pe care il am de 7 ani care merge foarte greu si as vrea sa-i schimb procesorul ( am pe le un Pentium 4 SI vreau sa-i pun un Core i3 ). Vreau sa stiu daca trebuie schimbate si celelalte componente? :p

6 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Salut
Trebuie schimbate TOATE componentele, eventual poti pastra HDD daca e sata si unitatea optica daca e dvd-rw dntre componente, plus monitor si periferice.
Bafta

[ Daca te intrebi de ce, un i3 nu e compatibil cu placa te baza, si schimban palca de baza va trebui sa schimbi si RAM si placa video.]

| MMihai a răspuns:

De obicei schimbi o dată ( placa de bază +procesorul + plăcuțele de memorie RAM).
Fiind un calculator vechi aproape sigur va trebui să schimbi și HDD.
Discută cu un nene de la un magazin care vinde calculatoare.

Instalează pe acest calculator vechi sistemul de operare, Kiwi (Ubuntu Linux ) sau Ubuntu Linux și cu astea, poate va merge acceptabil.

| MMihai a răspuns:

Deci eu ți-am recomandat să renunți la sistemul de operare Windows, care necesită resurse puternice, memorie RAM mare, etc și să treci pe una dintre cele 2 variante de Ubuntu Linux.
Practic ai nevoie de un calculator nou dar nu știu dacă îți poți permite, și provizoriu ar fi această soluție de compromis.
Dacă ai Windows 7 sau Vista trebuie să înlocuiești cu Windows XP sau Windows 2000, care merg bine și pe calculatoare mai slabe==mai vechi.

Răspuns utilizator avertizat
| Alcs explică:

Vreau sa mai precizez ceva. Acum un an am schimbat placa video ( ATI ) cu una nVidia. Faza e ca de cand am pus aceasta placa mi se pare ca merge mai greu. Poate fi o problema aceasta placa? S-a o pun pe cea veche inapoi?

| DanMircea a răspuns:

Cred ca cel mai indicat ar fi sa incerci sa il vinzi pe cel care il ai si iti cumperi ceva nou cu specificatiile dorite. Si daca tii o parte din componentele celui vechi restul componentelor va trebui sa le vinzi si le vinzi mai usor ca intreg. Ca sa iti faci o idee un exemplu ar fi aceasta (are procesor i3)
http://pisica.it/......2100-10898