| ily10 a întrebat:

am si eu o intrebare.
Am un Laptop HP Pavilion G6-2009SQ
Intel Core i5 Ivy Bridge 2.5 ghz
HDD:750 gb /6gb ram ddr3 1333
Intel Graphics 4000 & Radeon HD 7670M 1gb
problema e ca nu imi apare ca am placa dedicata cand intru in run si scriu dxdiag, imi apare doar cea integrate.DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| taken a răspuns:

Daca iti apare Intel HD graphics placa pe care o folosesti e cea integrata a procesorului si nu cea dedicata.
Nu stiu cum apare la radeon.
Daca ai fi avut nVIDIA:
1.Click dreapta pe desktop
2. NVidia Control Panel
3. Set PhysX Configuration
4. Iar acolo din Auto-Select ( recommended ) treci pe GeForce.
Daca ai ati radeon sau amd radeon (nu stiu cum ii zice) trebuie sa apara ceva ati catalyst(nu stiu exact) si faci de acolo setarea.

13 răspunsuri:
| laptopnews a răspuns:

Teoretic, placa video dedicata ar trebui sa intre in functiune numai cand e nevoie de ea. Nu cred ca ai de ce sa-ti faci griji in privinta ei. Succes!

| taken a răspuns:

Intelegi ce am vrut sa spun?
Trebuie sa gasesti sa faci setarea sa treci pe placa dedicata. Apoi dai un restart la PC.

| ily10 explică (pentru taken):

Problema e ca nu am ati catalyst

| ily10 explică (pentru taken):

Da cum vad de cat e placa dedicata?

| taken a răspuns (pentru ily10):

Descarci acest program:
http://www.youtube.com/......ttp?/watch
Nu trebuie instalat.Il deschizi, dublu click in stanga pe display, click pe GPU si citesti in dreapta la video adapter.
Tu ai spus ca ai Radeon HD 7670M 1gb.
Cand dai click dreapta pe desktop ce ai acolo? Trebuie sa ai nVIDIA sau radeon(ati, nu stiu).

| ily10 explică (pentru taken):

Imi apare doar cea integrata

| taken a răspuns (pentru ily10):

Nu stiu ce sa spun.Vad ca asa cum ai spus are placa video dedicata.
http://www.emag.ro/......E26MKBBBM/
Sa nu aiba placa video dedicata?
Poate trebuie facuta o setare in bios? Nu stiu.As mai cauta pe Net dar nu stiu cum sa scriu pe Google.Ma mai gandesc.

| taken a răspuns (pentru ily10):

Nu stiu unde in BIOS daca poti sa pui ONBOARD GPU pe Disable.

| taken a răspuns (pentru ily10):

Uite ce am gasit pe un forum:
Daca este procesor de tehnologie noua nu vei gasi nici in bios posibilitatea de schimbare. Nu vei putea alege care placa video sa o folosesti datorita inginerilor care s-au gandit ca in acest mod economisesc energie. activandu-se placa video dedicata automat doar in momentul in care aplicatia rulata cere. Nu vezi placa nici in device manager nici in everest nicaieri pentru ca ea este "dezactivata", efectiv este oprita de tot.
Intra intr-un joc care "cere" mai multe resurse video si vezi ce placa ruleaza in acel moment.

| taken a răspuns (pentru ily10):

Nu gasesc altceva.Mai pune o data intrebarea maine.

| ily10 explică (pentru taken):

In device manager imi vede placa

| ily10 explică (pentru taken):

Si am jucat crysis 2 si merge fara probleme

| taken a răspuns (pentru ily10):

Poate asa cum am gasit acolo placa dedicata se activeaza cand este nevoie.Nu stiu ce sa zic.Sa fi jucat Crysis 2 doar cu procesorul? Cred ca ar fi facut figuri.