| SAMP a întrebat:

am si eu o intrebare, care procesor e mai bun?
Intel Dual Core ES800 3.2 GHz
Intel Core i3 540 3.06 GHz 32nm
DAU FUNDA

Răspuns Câştigător
| Georg3 a răspuns:

Salut!
Dintre un INtel dual core si un Intel core i3, core i3-ul castiga incontestabil.In primul rand este diferenta de chipseturi dintre acestea, i3-ul fiind mai avansat cu un cache mai mare si mai avansat.In al doilea rand este consumul mic de energie si socket-ul pe care este stabilit(1156).
In al 3-lea rand, core i3 540 are tot 2 nuclee, ca si inamicul sau, insa acesta isi face treaba incontestabil mai bine si poti rula aproape orice nou aparut fara prea multe batai de cap la un pret sub 500 de lei!
Diferenta de 200mhz dintre ele nu se va observa in absolut nimic, crede-ma.
Sper ca te-am ajutat.(funda:S)?

4 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

I3 este mult mai bun chiar daca are frecventa mai mica pentru ca are mai multa memorie cache

| d3mian a răspuns:

Intel Dual Core 3.2 GHz ...are 2 procesoare, fiecare ruland cu 3.2 GHZ adica 6.4 GHz
Intel Core i3 540 3.06 GHz 32 nm - 3 procesoare, fiecare ruland cu 3.06 GHZ adica 9.18 GHZ

Deci? i3-ul e mai bunhappy

| DnlG a răspuns:

I3 are technologii mai avansate si ruleaza mai bine

| RoBeRtO_7934 a răspuns:

Intel Dual Core ES800 3.2 GHz deoarece este si Dual Core si are si 3.2 GHz