| ClauZml a întrebat:

am si eu o intrebare.
De ce se restarteaza calculatorul singur tin sa va spun ca nici nu se aprinde bine (dupa ce se stinge) ca iar se stinge o tine tot asa catva timp si dupa aceea se aprinde, nu dureaza mult si o ia de la capat!
P.S : NU CITESTE NICI CD-URILE, AM INCERCAT SA REINSTALEZ WINDOWSUL DAR NU IMI CITESTE CD-UL!
Dau FUNDA! :d

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Ai curătat componentele de praf?
Praful e dușmanul oricărei componente electronice deoarece blochează aerisirea si răcirea lor, deci implicit răcirea componentelor din pc.
operația asta se face folosind un jet de aer comprimat, după ce ai dezasamblat componentele calculatorului, mai puțin radiatorul și procesorul.
Se suflă radiatorul procesorului, se curăța palele cooler-ului se curață prin suflare placa de bază până la curat insistând cu atenție cu o pensulă maoale(nu de aia de neam prost) până componentele rămân curate.
Se asamblează sistemul și apoii se repornește.
Nu folosi aspiratoare sau pensule de neam prost că riști fie să aspiri vreo componentă fie să zgârii placa de bază=>probleme...
Dacă problema persistă, verifică cu un multimetru tensiunea sursei de alimentare.Să fie în parametrii(tensiune și amperaj).
Dacă sunt bune atunci proivește pe placa de bază să nu ai ceva componente distruse sau lipsă(am întâlnit un caz de ăsta la o placă de bază Biostar, la care pur și simplu i-o căzut un condensator de pe placa de bază, inadmisibil la o placă de bază cum trebuie nu ca lumea(și) ). Dacă vezi că sunt condensatori umflați sau chiar plezniți(slabe șanse dar nu imposibile), atunci trebuie să schimbi placa de bază(cel mai reomandat decât să o repari)
Succes

2 răspunsuri:
| introduaicinumele a răspuns:

Verifica placa de baza sa vezi daca are condensatori umflati! Si verifica si conectorii SATA sau ATA (mufele de la Hard, unitate optica). Ceva imi zice ca si sursa are o mica cauza in problema asta.

| xAlly a răspuns:

Incerca sa cureti interiorul unitati cu aspiratorul si cu o perie. E posibil sa fi blocat unele canale. PC-ul meu a avut o problema cu praful si cand pornea nu se conecta la windows, desi el era pornit. Dupa ce l-am curatat nu am mai avut nici un fel de problema big grin