| AlexXutz a întrebat:

am si eu o intrebare, eu la PC am o placa video GTX 950 de 2 gb si vreau sa fac upgare la urmatoarea placa video https://www.pcgarage.ro/......192-bit-2/
, credeti ca este compatibila? Am o placa de baza H110M-R (LGA1151) :

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Exact cum spune denisTiky 1 x PCI Express 3.0 x16 2 x PCI Express x16 deci e totul ok, n-o sa te "limiteze" placa de baza. Ce procesor, rami, carcasa, sursa ai? Sper ca ai varianta de 950 cu 6 pini, asta insemnand ca deja ai sursa compatibila cu 1060-ul. Daca ai in buget iti recomand varianta de la MSI http://bit.ly/2En2Njv (si palitul ala e excelent) dar asta are un pic de OC pe ea si te duce putin mai sus la fps-uri (cat de cat in ideea de 5-20 fps-uri sesizabile)

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Http://www.tomshardware.co.uk/......i-6gb.html

Orice placă de bază cu slot PCIe x16 este compatibilă cu GPU-ul GTX 1060-6GB. Deci, pentru a răspunde direct la întrebarea dvs.: da, GA-H110M-S2 va funcționa cu GTX 1060-6GB.

Cu toate acestea, aș fi mai preocupat de selecția dvs. de placă de bază în comparație cu ceea ce CPU-ul pe care îl utilizați.

Dacă obțineți un mobo H110M, care este "cel de-al 7-lea adecvat", aceasta nu înseamnă neapărat că conectarea la un procesor Kaby Lake de 7-a generație va funcționa chiar în afara casetei. Cel de-al 7-lea mod adecvat înseamnă că astfel de CPU-uri se pot potrivi fizic în acea placă de bază și pot funcționa ** DACĂ ** placa de bază are un BIOS actualizat.

Dacă mobo-ul pe care îl veți primi nu are un BIOS actualizat, CPU-ul 7-gen nu va funcționa (mobo-ul dvs. nu va porni).

Dacă se întâmplă acest lucru, va trebui să obțineți mai întâi un CPU Skylake temporar pentru a boot și a actualiza versiunea BIOS, înainte de a putea folosi CPU-ul de gen 7-a lui.

| AlexXutz explică (pentru RAY):

Intel Core i5 7400 @ 3. 00GH
Kaby Lake 14nm Technology

| denisTiky a răspuns:

Foarte buna alegerea de a trece pe gtx 1060 6gb. Este o placa potenta si cu un buget mic(mai ales asta de la palit), si eu o am doar ca a mea e de la gigabyte. Si da, sunt compatibile placa de baza cu placa video. (ambele sunt pe pci-e x16 3.0 deci vor merge). Bafta!