| pufarezu a întrebat:

TPU
Am si eu o intrebare foarte importanta.
Am o placa video Asus eah6770 de 1gb si imi merge gta 4 la High dar in hopuri adica la optiuni imi arat a ca imi consuma 846 mb din placa si vreau sa imi achizitionez o placa video noua ca sa pot juca si gta V cand o aparea.
Nu stiu ce placa e mai buna dintre : Placa video Sapphire ATI Radeon HD7790, 2048MB, GDDR5, 128bit, DVI, HDMI, PCI-E
Placa video Asus AMD Radeon HD 7770, 2048MB, GDDR5, HDMI, DVI, PCI-E
sa fie raspunsul unui cunoscator foarte bun in gaming si PC.
Merci. Dau si funda bineinteles!

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

1. Nu te lua dupa cati mb de ram zice ala ca foloseste. Asa e o mare inselatorie. Uite la consolele de gaming, gen ps3, cu 256 mb video sau xbox 360 cu 512 mb video.
Asta nu e un citeriu cand cumperi un gpu nou.
O sa rulezi cu acel 6770 si gta 5, nu te speria. Daca vrei un gpu nou, decat sa dai 700 lei pe un 2gb, mai bine 1gb si mai puternic.
http://bit.ly/12ppLhr.
Oricum, din ce ai pus tu mai sus, 7790 e mai performanta, dar 7850 e pese 7790. Cum ziceam, cantitatea de mb e mai putin importanta.

2 răspunsuri:
| Me2 a răspuns:

Memoria e cel mai putin important lucru la o placa video, 6770 este o placa video puternica, daca duce gta iv va duce si gta V nu'ti face griji, dar daca totusi vrei o placa video mai puternica mergi pe recomandarea lui srsdani si cumpara hd 7850

| Jackster a răspuns:

Memoria nu are nicio relevanta in gaming.
Doar daca ai mai multe monitoare ajungi sa folosesti mai mult de 1.5 GB de video RAM.