| JamesDeLa2 a întrebat:

am si eu o intrebare pentru cei care se pricep la componente pentru pc...as dori sa cumpar pentru fratele meu o placa video nu foarte scumpa pe care sa-i mearga ultimele jocuri aparute, sa nu frameze absolut deloc, daca intelegeti ce vreau sa spun, nu prea ma pricep eu la chestii de-astea! E inebunit dupa Crysis2, A.Creed2,Bioshock,Mafia 2 etc si as vrea sa-i iau o placa video performanta ca sa se poata juca jocurile astea pentru ca are o configuratie foarte buna la pc si decat placa video e mai proasta! Cel mai bun raspuns primeste funda, mersi!

Răspuns Câştigător
| FuegoJr a răspuns:

Nu foarte scumpă și să mearga și jocurile ăstea nu prea ai să gasești;) Am găsit una la 700 de lei, care se spune că este foarte performantă mai ales dacă îi pui și noul driver CCC 11.4, o-să meargă destul de bine. Link: http://www.pcgarage.ro/......-256-bit/.

Eu deocamdată am un ATI RADEON HD 4350 de 512Mb. Merg destule jocuri pe ea. Cred că și cele menționate de tine. Nu este foarte performantă dar este ieftină. Link: http://www.pcgarage.ro/......bit-hdmi/.

Acum depinde și de tine în ce buget te încadrezi. Dămi un mesaj pe privat, o-să încerc să te ajut mai mult;)

Baftăă.

7 răspunsuri:
| JaJe a răspuns:

Salut, inainte de toate, nu ai specificat buget-ul maxim

Iar apoi, pentru jocurile gen Crysis 2, Assassin's Creed 2 etc. sa joace la rezolutii maxime ai nevoie intr-adevar de o placa video foarte puternica, insa ca sa poti juca la rezolutii maxime ai nevoie de o placa video destul de scumpa.pe la 600-700 LEI minim.

Si nu numai! este foarte important sa stim ce sursa calculatorului are, ce procesor, memoria RAM! degeaba cumperi o placa video foarte puternica cand de exemplu procesorul este de 1, 6Ghz ca sa zic asa, Ca ar fi o investitie inutila.

Vrem mai multe info!

| xt9000 a răspuns:

Nu ai nevoie decat de una de 512 mb.eu am una de asa fel si merg toate jocurile existente in acest momeent pe el.nu trebuie sa cumperi de 1g. uita aici cateva placi la preturi destul de bune http://www.shopmania.ro/magazin.html?cu=placa+video+512

| JamesDeLa2 explică:

Le multumesc tuturor celor care m-au ajutat si celor care au incercat sa ma ajute!

| assasinu a răspuns:

Sall cumpara nVIDIA gf 9500gt sau ati raedon r4350 dar sunt ddr 2

| AlexandruAnst a răspuns:

Pentru jocurile care le-ai mentionat iti trebuie o placa de minim 1gb si ajunge in jur de 3 mililoane (Nvidia sau Ati )

| tyty_1709 a răspuns:

Gforce

| mistajam a răspuns:

Daca-mi zici sincer ca e pentru tine placa am sa-ti recomand ultimul ragnet de placa video