| AlexT94 a întrebat:

As vrea sa imi cumpar un PC care sa poata rula ultimele jocuri aparute(gen GTA IV, PES 2013, Mafia 2, Fifa 2013 etc.). Cred ca un 2GB Ram, un procesor de 2500 si o placa video de 1GB ar fi suficient.

Bugetul e unul mic, undeva in jur de 1100-1300 lei dar din ce am citit pe net este mai avantajos sa il faci pe piese.

Pe cei care se pricep i-as ruga sa imi prezinte o astfel de configuratie facuta pe un site gen eMAG, pcgarage etc.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| edit28 a răspuns:

O idee ar fi asa: AMD cu placa video integrata http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/611212/

Sau varianta Intel cu placa video mai buna. La asta trebuie sa furi un hard de la cineva ca n-a mai avut loc in buget http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/611218/

| AlexT94 explică (pentru edit28):

Al doilea e destul de ok si as putea sa mai pun 2 mil pentru un hard.

24 răspunsuri:
| WR104 a răspuns:

Mai bine cam de ce suma dispui sa iti caute baietii ceva sisteme, oricum 2 gb ram e cam putin.
Numai bine!

| dryft3r a răspuns:

Da inteleg la ce te referi...Insa n-am rabdare sa fac suma tuturor cheltuielilor...Sunt bune cerintele insa daca vrei mai baga; a placa videobig grin

Mai bine iti cumperi un Xbox 360tongue
Atat ca te costa jocurile noi faine si originale cam 100 de lei...E mai rentabil si asa orice joc apare iti merge. Poate si Fifa 2050 daca Se face pentru Xboxlaughing

| AlexT94 explică (pentru dryft3r):

Pai cam asta e ca as avea nevoie de cineva care stie sa combine componentele astfel incat sa fie compatibile.

| suffarstar a răspuns:

Salut! Daca vrei iti pot da un site cu calculatoare second-hand sau reconditionate.Un calculator nou te costa foarte scump, ai nevoie de bani, nu gluma.Site-ul despre care iti spun e de incredere iti da garantie, sunt mai bune ca cele din magazin, crede-ma mi-am cumparat de acolo si il mai am si acum nu am avut absolut nicio problema.Eu zic ca pentru jocuri de ultima generatie ai nevoi de un procesor cu 4 nuclee, de preferat AMD, o placa video ATI(e mai ieftina si cu un procesor amd merge ca unsa)de 128 biti, si sa suporte pixel shader 5, de 1 gb memoria, DDR3 minim 4 gb, hdd nu conteaza asa mult, o racire buna si o sursa de min 500 W.Eu zic ca asta e un computer care sa suporte jocurile de ultima generatie. Uite am gasit un calculator, daca te intereseaza e bun, nu e asa scump Daca doresti poti sa-l cumperi, dar te asigur ca pe eMAG cu banii tai, fara suparare,(toata lumea are probleme financiare)un pc nou e mult sub configuratia afisata de tine.
Aici e site-ul http://www.diabloscomputer.ro
Aici e computerul de care iti spuneam
http://www.diabloscomputer.ro/calculatoare-second-hand-quad-core
Bafta multa! Spor la Gaming:)

| edit28 a răspuns:

Eu zic sa mergi pe un Intel dual-core + placa video AMD Radeon HD7770 + placa de baza Asus p8h61 + 4GB ram. Cu putin noroc o sa incape in buget, vezi ca le au putin mai ieftine pe koyos.ro si evomag.ro

| AlexT94 explică (pentru edit28):

Daca ai putea sa imi faci tu configuratia....ca nu prea ma pricep la compatibilitatea intre piese.

| edit28 a răspuns:

Ce rezolutie maxima ai la monitor? Ca daca e mica inseamna ca trebuie sa plusam mai mult la procesor.

| AlexT94 explică (pentru edit28):

1280x1024

| edit28 a răspuns (pentru AlexT94):

Daca 1280x1024 atunci procesorul pe primul loc, placa video pe al doilea. Un Intel i3 3220 ar fi meserie daca ai putea cumpara.

| edit28 a răspuns:

Daca n-ai hard si vrei pe Intel mai ai asa, peste buget http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/613014/

| spaghetty a răspuns:

Http://www.emag.ro/......EWZTKBBBM/
http://www.emag.ro/......E44VDBBBM/
http://www.emag.ro/......EX50KBBBM/
http://www.emag.ro/......EF2QKBBBM/
http://www.emag.ro/......EDFJ2BBBM/
Atat am putut nu sunt sigur daca sunt bune dar se incadreaza in bugetul tau.In jur de 1100 lei.Si iti duc jocurile alea foarte usor

| gallo56 a răspuns (pentru spaghetty):

Atunci pe pc meu pot sa controlez nasa?
habar nu ai ce zici "se incadreaza usor?"
pc meu am dat 2500 la reducere pe piese si nu merge decat la mediu si undele la high
cred ca habar nu ai despre cum sa iti faci un pc

| spaghetty a răspuns (pentru gallo56):

Daca tu zici. Oricum jocurile alea le duce usor
Adica tu zici ca pentru alea iti trebuie 6gb ram placa video de 6gb? hard 1tb +ssd, core i7?
Cine stie de unde tiai luat tu pcu

| gallo56 a răspuns (pentru spaghetty):

Eu am pc bazat mai mult pe gaming si nu merg la high toate jocurile la un pc de 1100 ron ma mir daca ar merge la low
Am avut placa video si e varza mam luat ca tine ca are 1 gb dar nu asta conteaza!
o placa video se alege dupa :frecventa; bits; memorie tehnologie producatori
eu pot juca call of duty black ops 2 dar nu la high!
pot sa iti fac un set de reguli cum sa iti alegi componente de pc sa vezi cum trebuie
el cand a pus etc. vroia sa joace si jocurile momentului cauta cerinte la gta. battlefiel3. fear3 callofduty bo2
zi-mi ce pc ai de idee?
pentru cei care vor un pc calumea eu va recomand softpedia forum sau forum pcgarage acolo va explica tot!

| gallo56 a răspuns (pentru spaghetty):

M-am uitat un pic la intrebarile tale si presupun ca ai 12-13 ani obsedat de metin 2 (joc de ****) si tu nu cred ca ai desfacut un pc in viata ta mai ales sa construiesti

| elementhall a răspuns (pentru gallo56):

Ai pc facut din piese de 2500 lei si nu merg decat la mediu unele? de unde ai venit?happy cu 1700 lei iti faci un pc care sa-ti tina la medium majoritatea jocurilor, daca vrei HIGH ia-ti tata Xbox.

| albert8 a răspuns:

I-ati un playstetion 3, dar iti cam trebuie 2000 lei

| gallo56 a răspuns:

Alex cu 1100 ron nu poti face sa mearga aceste jocuri ai nevoie de un buget aprox. 2800 ron fara display
ai nevoie de 4 gb ram placa video nu trebuie oricare are 1 gb trebuie luata dupa seria
procesorul ia ceva bun eu iti recomand sa mai strangi ceva si sa iti cumperi mai incolo
numai o placa video buna costa 700 ron si hdd 300 ron
eu iti spun sa alegi intre xbox ps3 sau mai strange big grin

| AlexT94 explică (pentru gallo56):

In al doilea rand, ca sa continui raspunsul. E buna configuratia pe care mi-ai aratat-o si cred ca as putea sa largesc un pic bugetul.Pe mine ma interesa ca idee, daca se poate realiza cu bugetul asta.Maine voi merge la un magazin de calculatoare si mi-l va configura tipul de acolo dar, vroiam sa am idee ce pot obtine, sa nu merg asa, aiurea happy

| gallo56 a răspuns:

1. Nu recomand de la sh
2. Vedeti ca pe el nu il intereseaza?

| AlexT94 explică (pentru gallo56):

In primul rand, ma intereseaza intrebarea. Daca am fost inactiv o ora nu inseamna ca nu ma intereseaza.

| gallo56 a răspuns (pentru AlexT94):

Alex intra pe forumul la pcgarage cere acolo!
aici pe TPU nu o sa iti faca exact pe gustul tau daca te luai dupa pufulete erau sanse sa nu fie bune piesele
eu mi-am facut pc cu ajutorul celor de la pcgarage si merg jocurile bine