| Omi777 a întrebat:

am si eu o mica problema! Cand vreau sa-mi instalez un joc pun sa se descarce in D dar ia spatiu din C! Ce trebuie sa fac!? Cum sa fac? Va rog cine stie sa ma contacteze pe idul de mess alyn_ronaldo99 sau sa lase mesaj aici pls fundahappy va rog din toata inima

7 răspunsuri:
| angel74dm a răspuns:

Normal că îţi ia spaţiu şi din C, că acolo instalat windows-ul... Orice program sau joc instalat trebuie să ruleze prin sistem, că altfel nu merge. Dacă-l bagi în D, asta e foarte bine, economiseşti spaţiu în C, dar regiştrii tot acolo se instalează. Dacă-l băgai direct în C, consuma mult mai mult spaţiu...

| Omi777 explică (pentru angel74dm):

Pai si cum sa fac sa nu-mi mai ia spatiu din C?

| angel74dm a răspuns (pentru Omi777):

Păi aia e, că îţi ia oricum, dar puţin, nesemnificativ în comparaţie cu cât ţi-ar lua dacă l-ai instala direct pe C...

| Omi777 explică (pentru angel74dm):

Aha dar cum sami eliberez spatiul in C pentru ca am 0 bytes si nu pot descarca nimic am incercat toate metodele am sters si alte chestii

| angel74dm a răspuns (pentru Omi777):

Aha, aia vrei... Dai defragmentare. Prima dată intri la My computer, în stânga sau sus trebuie să ai Add or remove programs. Apeşi acolo, apoi după ce se deschide fereastra, în dreapta sus unde scrie Name, alegi Size. Apoi vezi ce programe sunt mai mari de 2-300 mb şi nu ţi le trebuie neapărat (jocuri, programe care nu le mai foloseşti, etc) şi dai Remove în dreptul lor. Apoi, după ce ai făcut un pic curăţenie, închizi ferestrele, intri la My computer, dai tastă dreapta pe C, mergi jos la Properties, apoi la fereastra ce se deschide apeşi Tools, apoi Defragment now. Apoi la cealaltă fereastră dai Defragment. Durează vreo 15 minute. Apoi dai Close. Şi le închizi pe toate după aia. Apoi dai un restart şi vezi că ţi s-a eliberat nişte loc. Baftă.

| Omi777 explică (pentru angel74dm):

Da dar nu am ce sterge.Toate sunt programe...crying(

| angel74dm a răspuns (pentru Omi777):

Pff, păi cât loc total ai în C, 5 GB? Următoarea tură când îţi instalezi windows-ul lasă minim 20 GB loc, că orice filă din computer trece prin C, D-ul este doar de stocare... Atunci dă doar defragmentare, intri la My computer, dai tastă dreapta pe C, mergi jos la Properties, apoi la fereastra ce se deschide apeşi Tools, apoi Defragment now. Apoi la cealaltă fereastră dai Defragment. Durează vreo 15 minute. Apoi dai Close. Şi le închizi pe toate după aia. Apoi dai un restart şi vezi că ţi s-a eliberat nişte loc. Baftă.