| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o problema aveam dvd rite (acela de citit cd dvd) si era pe sata si hardu si din greseala am rupt mufa sata dupa placa de baza si m-am dus la un specialist si mi-a schimbat hardu mi-la mus pe mufa ide si dvd rite nu -l-am mai schimbat si am auzit ca exista adaptoare de la mufa sata la ide imi puteti da un site de unde sa cumpar, eu am pus ald dvd rite pe ide dar nu il citeste probabil ca este vechi

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Așa se întâmplă când românu se pricepe la toate. Specialistu ăla așa specialist o fost de în loc săîți schimbe placa de bază ți-o redus performanțele calculatorului făcând downgrade la perfornața hard discului.Sunt mufe de alea dar nu are sens că oricum magistrala ide tot la fel va lucra inhiferent ca îl pui pe port sata sau nu, dar e alegerea ta. Uite aici un site de unde poți cumpăra așa ceva:
http://www.vexio.ro/......ird_P31206
De regulă aste îs creata poentru magistrale sata, dar merge si invers.Succes

3 răspunsuri:
| alexpoint a răspuns:

Aici poti gasi adaptorul: http://www.vexio.ro/......ird_P31206