| BeaconPants a întrebat:

am si eu o problema cand vreau sa instalez windowsul imi da eroarea asta: http://imgur.com/a/cC9M1, nu stiu de ce nu merge am mai avut windows pe 64 bit, procesorul meu e copatibil si cu 64 bit dar nu stiu de ce nu merge sa il instalez, acesta este windows 10 si la windows 7 pe 64 bit apare eroarea asta http://imgur.com/a/z0zzq

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Acum in calculator e un windows 7 pe 32 biti.
Daca vrei sa instalezi windows pe 64 biti direct din windows-ul pe 32 biti pornit, instalarea nu va merge intrucat programul de instalare al windows-ului pe 64 biti e si el pe 64 biti si nu merge decat intr-un windows pe 64 biti.
Daca se doreste instalarea unui windows in timp ce ruleaza windows-ul pe 32 biti, atunci se va putea instala numai un windows tot pe 32 biti.

Pentru a putea instala un windows pe 64 de biti pe un calculator care are deja instalat un windows dar pe 32 biti, trebuie facuta o instalare care sa porneasca odata cu pornirea calculatorului, inainte de pornirea windows-ului pe 32 biti.
Prin urmare instalarea unui windows pe 64 biti se va face pornind calculatorul de pe DVD sau stick.
http://www.giz.ro/software/cum-instalezi-windows-stick-bootabil-6776/
Stick-ul se poate face si cu yumi http://www.giz.ro/software/cum-instalezi-windows-stick-bootabil-6776/
Se descarca, se introduce stick-ul in calculator se ruleaza yumi, la step1 se alege stick-ul, la step 2 se alege de jos din meniu "Single Windows Vista/7/8/10 Installer", la step3 se navigheaza pana la fisierul iso, se da "create" si se asteapta pana e copiat windows-ul pe stick. Cu acel stick bagat in calculator se porneste sau reporneste calculatorul (la nevoie se intra in bios si se pune stick-ul pe primul loc in ordinea de pornire, hard disk-ul pe locul 2) si se instaleaza windows-ul in mod normal.

1 răspuns:
| Intruder19 a răspuns:

Ai windows pe 32bit (x86 ) si tu vrei sa faci upgrade la windows pe 64bit, nu poti face asta, e nevoie de o instalare pe curat de windows 64 bit.