| ayran a întrebat:

Salut TPU. Am si eu o problema cu laptopul meu care are Windows 10, Internetul e foarte lent cand intru pe Google Chrome sau alt motor de cautare. Cand intru pe diferite site-uri imi apare pe pagina This site can’t be reached si mai jos scrie check your internet connection dar de fapt laptopul e deja conectat la WiFi. Internetul din casa merge foarte bine pe telefon, consola si TV.
Am incercat sa resetez DNS la command prompt dar nu merge.
Ce mai pot face?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Incearca cu cablu conectarea la internet!
Daca si asa merge incet, atunci problema este cu laptop-ul, mai exact cu soft-ul instalat (poate ai virusi).
Daca prin cablu merge cu viteza buna, atunci verifica nivelul semnalului wi-fi! Obiectele metalice si peretii precum distanta reduc mult semnalul si implicit si viteza de lucru.

Nu compara wi-fi-ul de pe laptop cu cel de pe telefon!
Telefoanele sunt optimizate pentru trafic mult mai mic pe internet, deci par sa functioneze mai rapid (dar nu arata multe detalii pe paginile web, fata de calculatoare).

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

N-ai spus ce laptop ai! De cand este Windowsul? Ai facut un test de viteza? https://bit.ly/3wmcEAk Ai antivirus si daca da este cu licenta sau free? Incearca si cu asta chiar daca-i trial! http://bit.ly/2GHTdpg

| Brizbriz a răspuns:

Iti cumperi o placa wifi pe usb, e clar ca aia "fileaza"

| AnubisGod a răspuns:

Salut, încearcă un reboot, adică reinstalează Windows, cu ștergerea tuturor fișierelor, dacă vrei te pot ajuta, îți trimit Windows 10 licențiat gratis și te ajut la instalare, bafta