| bboy a întrebat:

Am si eu o problema cu pc. ul meu, mereu cand il aprind imi apare pe desktop ceva de genul"software microsoft autentic" si imi deispare imaginea de fundal. Ce este de facut? Va rog ajutati.ma!

Răspuns Câştigător
| Catalion a răspuns:

Ce iti apare se numeste WINDOWS GENUINE si apare atunci cand licenta WINDOWS nu e buna si AUTOMATIC UPDATES e pornit. Cand AUTOMATIC UPDATES e pornit, se instaleaza automat fel de fel de update-uri printre care si WINDOWS GENUINE. Iti recomand sa dezactivezi AUTOMATIC UPDATES, mai ales daca licenta WINDOWS nu e buna, din doua motive. Una ar fi ca instaleaza update-uri de care probabil nu prea ai nevoie, iar al doilea motiv si cel mai important ar fi consumul de resurse care cu timpul se va simtii. Normal ca pe sistemele de generatie noua nu se simte o scadere a performantei, dar pe cele vechi se simte sigur. Ca sa dezactivezi AUTOMATIC UPDATES, dai click dreapta pe MY COMPUTER, selectezi PROPERTIES, de la tabul AUTOMATIC UPDATES, bifeaza TURN OFF AUTOMATIC UPDATES, pe urma salveaza. Descarca programelul RemoveWGA ( http://www.softpedia.com/get/Tweak/Uninstallers/RemoveWGA.shtml ), dupa care il lansezi. Confirma mesajele care vor aparea si dai restart la calculator ca sa-si faca efectul, iar pe urma vei observa ca nu o sa mai apara acel mesaj iritant cu WINDOWS GENUINE.

2 răspunsuri:
| Aero a răspuns:

Http://www.tpu.ro/cauta/?keyword=genuine

Vezi acel link...au mai fost puse intrebari similare de zeci de ori.

| tudorr a răspuns:

Inseamna ca windowsul nu este cumparat.Cauta alt windows si instaleaza-l cat mai repede.