| Teo65s a întrebat:

am si eu o problemasad intru in bios iar chiar daca fac modificari sau nu cand vreau sa ies daca dau save and exit calculatorul se restarteaza iar becul de la monitor incepe sa clipeasca. apoi nu mai porneste...

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Incearca sa resetezi BIOS-ul. Aceasta se face astfel. Scoti alimentarea computerului.
Intri in cutia computerului si cauti pe placa de baza Jumper-ul de langa baterie. Este scris langa el clr. CMOS (de obicei).
Uite poza: http://www.spotht.com/2010/02/reset-bios-clear-cmos.html
Este acela vernil (verde deschis). Scoti bateria si muti acel jumper de pe piciorusele 1 si 2 pe piciorusele 2 si 3. Lasi asa cam 30 minute. Dupa, pui bateria la loc si muti jumperul pe piciorusele initiale. Foarte mare atentie!
Apoi intra in BIOS si da-i sa intre pe default si da-i save si restart. Daca face la fel inseamna ca ar trebui rescris BIOS-ul. Asta este o operatiune mai complicata. Daca ai curajul, uite:
http://www.youtube.com/watch?v=bfJKZKWHFZc