| Alyn17Mafiotu a întrebat:

....Am si eu o problema! Mi-am instalat azi o tema pentru windows xp care transforma windowsul Xp sa arate ca windows 7...si problema este ca imi ia din MB RAM.Programul se numeste Seven Remix XP Black.Azi aveam 1.89 GB..si acum am mai ramas cu 1.87 GB. Spuneti-mi ceea ce trebuie sa fac? Trebuie neaparat sa dezinstalez temaa! Vreau un raspuns URGENT!

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Dezinstaleaza tema.
Restart. Instaleaza asta:
http://eu-simplu.blogspot.ro/......rfata.html
Nu instala toate programele cu care vine pachetul. Nu instala Viglance,
True Transparency. Astea trag resurse din RAM.

| Alyn17Mafiotu explică (pentru horia2012):

Iti multumescc...nu am sters tema dar vad ca a trecut la normal este 1.89 GB la ram...imi luase decat 2 mb.Ce zici! ca sa dezinstalez tema si sa nu ii mai instalez programele cu care vine pachetul? sau daca memoria ram a devenit la normal sa las tema asa?

| horia2012 a răspuns (pentru Alyn17Mafiotu):

Daca iti place dezinstaleaz-o si reinstaleaz-o, dar numai instala anumite programe ale ei, cum ti-am zis mai sus, cu toate ca sunt alte modalitati de a face xp sa arate ca W7 fara sa consume deloc resurse.

| horia2012 a răspuns (pentru Alyn17Mafiotu):

Daca iti place, totusi dezinstaleaz-o si instaleaz-o fara acele programe care trag din RAM. Sunt si alte modalitati de face XP sa arate ca W7 fara a consuma resurse.

| Alyn17Mafiotu explică (pentru horia2012):

Imi poti da si mie te rog frumos cateva exemple cu modalitati de a face Xp sa arate ca Windows 7 fara a consuma din resurse?

| horia2012 a răspuns (pentru Alyn17Mafiotu):

Sunt 5 fisiere importante in XP pentru a-l transforma in W7:
uxtheme.dll
explorer.exe
shell32.dll
mydocs.dll
msgina.dll
Presupun ca ai XP SP3.
(shell32.dll, msgina.dll, mydocs.dll si uxtheme.dll) le gasesti in C:\Windows\system32
explorer.exe il gasesti in C:\Windows.
uxtheme.dll nu se modifica.
- Copie shell32.dll, msgina.dll, mydocs.dll, explorer.exe pe desktop.
- click dreapta pe fiecare in parte, Proprietati, Details si notezi pentru fiecare urmatoarele date: File Version si Product Version. Ele arata asa:
shell32.dll (file version: 6.0. 2900.5512, Product version 6.0. 2900.5512)
fiecare fisier va arara altceva.
Prin metoda asta - nu mai poti face update la sistemul de operare-deoarece
prin update aceste fisiere se modifica. Daca vrei sa mergi mai departe
imi trimiteti datele cerute la fisiere. Se poate reveni la varianta originala.
Dar le luam pe rand.

| Ivn_Ioana_1990 a răspuns (pentru horia2012):

Mie nu-mi apare ala de download, unde o gasesc?

10 răspunsuri:
| JaguarSType a răspuns:

Pai si eu am avut programul Seven remix ca sa imi pun fata de windows 7 dar o sa iti incetineasca foarte tare pcul asa ca e mai bine sa o dezinstalezi

| ily10 a răspuns:

Dezinstaleaza tema

| colcer a răspuns (pentru ily10):

Cum o dezistalez ca din control panle am sters-o