| GasBoy a întrebat:

Salut TPU,am si eu o problema.Un prieten de al meu, a incercat sa curete coolerul si procesorul din unitate.Doar ca el a murdarit pasta termoconductoare,a pus mana pe procesor adica pe locul care intra in placa de baza si acum nu i se mai deschide, adica se deschide dar nu apare nimic pe monitor.Ce trebuie sa faca?

9 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Daca l-a mancat in partea dorsala...
SA incerce sa curete iar, daca se mai poate. Daca isi baga nasul toti copiii... asa se intampla.

| CristiPalidu a răspuns:

PC-ul scoate vreun bip, ceva? Monitorul apare ca fiind in stand-by? Sau inca mai apare scrisul cu detaliile BIOS-ului?

| GasBoy explică (pentru CristiPalidu):

Da scoate un bip.Monitorul apare ca stand by dupa un timp scurt.Nu,nu apare.

| CristiPalidu a răspuns (pentru GasBoy):

Scoate un singur bip? Sau mai multe, sau unul mai lung? Daca e un bip scurt inseamna ca totul e in regula cu PC-ul, problema e de la monitor.

PS: De cand **** mea problema poate fi de la pasta termoconductoare? Eventual s-a indoit un pin la placa de baza, iar procesorul nu mai e recunoscut.

Cel care a pus intrebarea sa raspunda daca e un singur bip sau daca sunt mai multe. Si daca e lung sau scurt.

| HardCore7750 a răspuns:

Cureti suprafata unde ai pus pasta si pui alta noua
O seara buna

Răspuns utilizator avertizat
| Lance a răspuns:

Ok, se poate curata cel mai bine cu alcool tehnic(izopropilic), care se gaseste la magazine de piese auto, cred. Pe uscat e mai greu, ca raman reziduuri de cele mai multe ori sau se fac bule de aer. In nici un caz nu se foloseste un substitut pentru curatare.

Asa cum au zis si ceilalti, trebuie sa aplici foarte putin, si s-o intinzi cat se poate de fin si uniform, eventual folosind un card - buletinul, probabil. cand intinzi pasta, nu se apasa cu cardul, se intinde intr-o miscare uniforma fina.

Nu e greu de facut, dar fara experienta exista tendinta de a aplica prea multa pasta din prima incercare. Mare atentie in viitor.

| Lance a răspuns (pentru Lance):

A, si inco o chestie, cand se monteaza radiatorul cu coolerul, trebuie sa fie atent sa nu miste sau sa ridice radiatorul dupa ce s-a facut contactul cu pasta, altfel se fac bule si trebuie reluata manevra. Trebe pozitionata corect radiatorul din prima.