| bengioik2000 a întrebat:

Am un calculator destul de vechi pe care nu il mai folosesc, si ma gandeam sa nu-l arunc, sa bag niste componente in el. Are componente foarte, foarte slabe. Normal ar trebui sa schimb placa de baza, procesoru, ram si placa video. Mai trebuie si alte componente schimbate? Imi puteti recomanda niste componente bune sa nu treaca de 20 de milioane toate adunate si placa video sa fie dedicata. Eu acum folosesc un laptop, dar nu prea e eficient in gaming, si as vrea sa-mi fac acel calculator. Vreau sa joc jocuri gen League of Legends, Minecraft, Metin2, MicroVolts, CS:GO, Alte jocuri de la Gameforge etc., jocuri simple. Va multumesc frumos, o sa dau funda raspunsului cel mai bun.

3 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Pai tu dacă schimbi placa de baza, procesorul, placa video etc... adică schimbi tot, iei o unitate de la 0? laughing)
Componentele le poţi lua de pe pcgarage, este o gama foarte variată de produse şi destul de ieftine, transportul fiind gratis cu plata prin card.
Intri pe forumul lor (mygarage) iti faci cont, intri la sectiunea de wishlist si acolo faci o cerere dupa model cum vrei sa ai unitatea, la ce o vei folosi, daca vrei una silentioasa, pana in ce bani etc... acolo userii si tehnicienii o sa iti dea un wishlist(o lista) cu componente, daca iti convine dai comanda, poti opta sa ti'o monteze ei (dar costa in plus vreo 40-50 de lei parca) sau sa-ti montezi singur acasa.

| soloangel01 a răspuns:

Eu am luat cu 450 de lei un PC care suna cam asa: Procesor Intel Core 2 Quad Q6600 (2, 4Ghz, 4 nuclee) 2GB ram DDR 2 (poti pune 4 gb cu maxim 150 lei), placa video integrata de 256MB (inca 150 placa video). Nu iti recomand sa iti cumperi piese noi, mai bine iti cumperi o unitate nou, dar nici asta nu recomand deoarece poti cumpara una folosita mai ieftina si poate mai buna. Cauta pe site-uri gen OLX sau Tocmai. Gasesti pe acolo. Succes.

| bengioik2000 explică (pentru soloangel01):

Omule, nu exista unitate noua, exista carcasa noua laughing Unitatile sunt asamblate, eu am deja o carcasa de la un pc vechi. De ce sa mai dau 100 de lei pe o carcasa cand am deja una? De ce sa dau bani pe o unitate asamblata cand mie nu-mi trebuie decat placa de baza, placa video ( dedicata ) si procesoru? Am deja ram de 4 gb care il iau din laptop probabil. Oricum, dupa mine, iesi mai ieftin daca cumperi piese decat daca cumperi o unitate gata asamblata.