| anonim_4396 a întrebat:

De curand parintii mai au inceput sa tranga bani pentru un laptop. Bineinteles ca il voi folosi mai mult pentru jocuri, dar intr-o oarecare masura si pentru a scrie articole. Acum, eu vreau sa-mi iau un procesor i3, dar nu stiu daca sa aleg o placa video integrata, sau o placa video dedicata. As vrea sa ma joc decent jocuri ca CS:GO, League of Legends. Deci, ce imi recomandati? Dedicata sau integrata? Voi ce folositi?
Multumesc anticipat!

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca ai placa video integrata daca ea isi pica adio placa de baza daca ai dedicata e mult mai bine mai ales ca nu se compara componentele care sunt integrate fata de alea dedicate, citeste pe scribd cartea despre calculatoare, eu recomand pentru gaming un desktop nu laptop

| K0sti a răspuns:

Laptopurile nu sunt pentru jocuri!

| dannyel86 a răspuns (pentru K0sti):

Adevar grait-ai! Dar unii...

| K0sti a răspuns (pentru dannyel86):

Lasa-i ca-si plang ei banii! Si parintii alti papagusi, in loc sa puna mana sa se intereseze, se uita in gura la copii!

| dannyel86 a răspuns (pentru K0sti):

Joaca o luna pe laptop (in cel mai fericit caz), apoi nu le mai functioneaza cum stiau ei si vor dori alt model. Sau isi dau seama, in cel din ultim ceas, ca un desktop face fata mult mai bine unor aplicatii precum jocurile.

| K0sti a răspuns (pentru dannyel86):

Exact, dar prea tarziu, "investitia" a fost facuta deja!

| dannyel86 a răspuns (pentru K0sti):

Poate parintii au bani si de un al doilea dispozitiv. Si atunci problema se rezolva foarte rapid. happy Ce nu fac ei pentru odrasla lor? Mai ales cand nu se pricep. Fara numar...

| K0sti a răspuns (pentru dannyel86):

happy

| dannyel86 a răspuns:

Dedicata e cea recomandata, fie ca vorbim de laptop sau desktop.

| Seby52 a răspuns:

Doamne, cum s-a ajuns de la o intrebare la faptul ca parintii se uita in gura mea?

| Eduard_Stefan_1997 a răspuns:

Integrata

| LanoDeljek a răspuns:

Placa nVIDIA sa fie...(nu conteaza de care e ) 512 + oricum jocurile alea nu necesita nici atat.