| LetsRock a întrebat:

Am un calculator foarte bugat ( mii de erori) cam de cand l-am cumparat se afla in acesta stare.Blue Screen si iar Blue Screen, fiecare aplicatie da crash ( ex: Google CHrome has crashed, GTA IV has stopped working, Microsoft Office has stopped working, s.a). Prin urmare este foarte bugat

Iata specificatiile PC-ului: 4GB Ram, 1GB V Card ( nVidia GT 520 ) 2, 7 Ghz processor AMD 3400, 500 GB HDD

Tin sa mentionez faptul ca am schimbat HDD-ul., Sursa de alimentare, Placa video, windowsuri reinstalate de cca. 14 ori absolut toate versiunile.Am cumparat cate o piese in parte camd e la fiecare service, fiecare spunand ca piesa ( ex: HDD-ul vechi este stricat), si asa am ajuns sa cheltui aproape cat suma INTREGULUI PC (11 mil.)

Asadar, au mai ramas, Procesorul, Memoria Ram, si Placa de Baza.Care din acestea ar putea fi,, vesnica mea problema``?

Va solicit ajutorul numaidecat!

4 răspunsuri:
| cszw a răspuns:

Formateaza hard-diskul inainte sa schimbi windowsul (sunt niste programe speciale) instaleaza un antivirus, cauta sa iti instalezi un program ce curata erorile defragmenteza registrul etc... ai de ales ntre advanced system care si tune up utilites, curata pc-ul de praf.

| LadykillerR a răspuns (pentru cszw):

Inafara de prima si a doua solutie pe care ai dat-o, toate sunt praf... Sa curete pc-ul de praf sau sa defragmenteze registrul sau hard diskul nu il vor ajuta decat in alte situatii! Daca ai cumparat piese noi, NEAPARAT sa instalezi ultimele drivere la ele, si sa instalezi updateurile de la windows! Alta problema ar fi incompatibilitatea pieselor (de ex. daca pui un procesor prea bun pentru placa ta de baza etc. etc.). Sau... poate ti-e virusat calculatorul (descarca un antivirus bun gen kasperksy, eset, bitdefender si scaneaza intreg PC-ul). Si sa ai mare grija la piese, cauta specificatiile lor tehnice pe net si vezi, la mine tot asa a fost si era devina placa de baza (era prea slaba).

| LetsRock explică (pentru LadykillerR):

Folosesc Avast, am dat chiar acum 2 ore o scanare si nu a gasit nimic.Am toate update-urile disponibile instalate, toate driverele updatate,
Trebuie sa fie vreo piesa stricata, ca altfel nu imi explic

| LadykillerR a răspuns (pentru LetsRock):

Mda, ar trebui sa mergi cu el intr-un service de calculatoare... Vezi sa fie si cablurile in ordine. Este un aparat, nu imi vine in minte acum cum se numea, si avea doua cleme, una o puneai la un capat al cablului si cealalta in celalalt capat si testa cablurile sa nu fie vreun scurt pe ele. Poti incerca daca stii la ce ma refer!