| anonim_4396 a întrebat:

am un cpu (Intel quad core q6600) si din greseala cand il curatam l-am scapat pe jos si s-a rupt o chestie la el. Oare mai merge? http://www.imagebam.com/image/905e3e1352126459

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Acel pad cred ca mai poate face contact, insa, lipsa condensatorului se poate manifesta diferit. Cum condensatoarele au rol de a stabiliza/filtra curentul sau de a respinge a zgomotul creat de inductanta circuitelor, lipsa lui, daca in circuit acesta nu este legat in paralel, poate face ca procesorul sa piarda din capacitatea de a "overclocka" pentru ca nu mai exista un curent consistent/stabilizat la sarcini mai mari.

Poti sa-l pui inapoi, n-ai ce componente sa se defecteze, numai asa poti sti daca mai merge.