| alexandru5646 a întrebat:

am un laptop Acer Aspire 7720G si mi s-a ars placa video, problema este ca nu o pot inlocui decat cu o placa de acelasi fel(Nvidia Geforce 2300m G)vreau si eu cateva linkuri sau magazine(din Piatra Neamt)de unde o pot cumpara.Multumesc anticipat.

7 răspunsuri:
| laurentiu80 a răspuns:

E greu sa gasesti o placa video pentru acest model de laptop, dar poti sa-l duci in server sa-i faca un reballing adica inlocuirea chipsetului video (costa in jur 400 de lei ) sau un reflow (lipirea chipsetului video ) care costa in jur de 100-150 de lei. Eu ti-as recomanda reballing, pentru ca placa video o sa fie ca noua.

| Axys a răspuns (pentru Axys):

Mai ok e sa mergi la un servis happy buna! cu el si iti ei pesa de acolo mai eftin si til repara acolo pe loc happy

| PiNNoTheGamer a răspuns:

Ba voi stiti ceva despre laptop-uri.Ele nu folosesc placi video de PC.Ele folosesc chipuri lipite de placa de baza deci degeaba ii dati placi video de PC.Iar placa video Nvidia GeForce 2300M G nu exista si nici nu a fost.Iar daca ai gresit tu modelul dar ai una care poate fi gasit usor nu ai cum s-o schimbi deoarece placile mai vechi sunt lipite de placa de baza nu ca cele mai noi pe slot MXM care pot fi schimbate. Funda?

| Mitzu7 a răspuns:

PE okazii.

| Mitzu7 a răspuns:

Du l la servis