| Xenoverse a întrebat:

am un laptop HP 15-g011sq si am in el un hdd de 1 tb cu 5400 rpm si vreau sa stiu daca il inlocuiesc cu un hdd de 1tb cu 7200 rpm va merge mai rapid laptopul, dau funda.

Răspuns Câştigător
| Shatterhand956 a răspuns:

Da va încărca anumite date mai repede de exp: se va deschide mai repede ceva sau se v-a șterge/descărca ceva mai repede.
Funda plz?

6 răspunsuri:
| Jora_Alexandruemilian_1990 a răspuns:

In ce domeniu? programare, gaming, etc?

| Xenoverse explică (pentru Jora_Alexandruemilian_1990):

Facebook, Youtube, Filme, Muzica si un pic de gaming.

| mistret25 a răspuns:

Va merge mai rapid dar aproape ca nu se va observa.Nu este o afacere profitabilă. Daca vrei sa meargă mai bine ar trebui sa-l schimbi cu un ssd

| Xenoverse explică (pentru mistret25):

Daca vreau sa imi iau un SSD de 1 tb este foarte scump, mai bine iau un HDD tot de 1tb cu 7200 rpm, la ce buget avem noi saraci romani.

| Bula a răspuns (pentru Xenoverse):

De ce iti trebuie SSD de 1 TB?
Cat ai ocupat de pe HD-ul actual?
Daca montezi in loc de HD-ul actual un SSD de 64Gb, va fi suficient, iar datele mai importante le poti transfera pe un HD extern sau stick USB mai mare. Ai putea folosi chiar si HD-ul actual ca disc extern de stocare, folosind un adaptor ieftin USB-SATA.

| mistret25 a răspuns (pentru Xenoverse):

Este drept si asta dar SSD-urile nu au nevoie de multa memorie.Este suficient 256 Gb ( nici nu stiu cum am rezistat mai demult cu un pc ce avea HDD de 4 Gb)