| Thunder182 a întrebat:

Salut TPU! Am un laptop Lenovo Legion y530 HDD 1000GB, 8GB RAM, procesor Intel Core I5 8300H, placa video NVIDIA GeForce 1050GTX. Întrebarea mea este, daca vreau sa îl urc din 8GB in 12 sau chiar 16 GB RAM ca să îmi ruleze jocurile mai bine, cat m-ar costa?

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Placutele de RAM de 8GB pleaca de la 150 de lei, insa problema ta cea mare nu este nici pe departe RAMul cat este HDD-ul.
Deci inainte sa faci upgrade de RAM, ia-ti un SSD, sau daca poti pune si SSD pe langa HDD-ul ala ar fi si mai bine.

| Thunder182 explică (pentru LPCTSTR):

Da, mă gândeam la asta. O sa ii pun un ssd de 256GB și o sa trec Windows ul pe el. Legat de GB RAM. Costa cam 150 de lei pentru 1GB de RAM?

| LPCTSTR a răspuns (pentru Thunder182):

Nu, RAMii sunt relativ ieftini daca stii unde sa-i cauti. Depinde acum si de ce placuta ai deja si daca laptopul mai are un port disponibil.
De la 150 de lei pleaca pretul pentru placutele de 8GB, nu de unul singur.

| Thunder182 explică (pentru LPCTSTR):

Pai laptop-ul este luat de la Altex și am garanție extinsă pe 4 ani. Mă gândesc să cumpăr atât ssd-ul cat și ramii de la Altex că sa nu pierd garanția.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Thunder182):

Altex n-are nicio treaba in lantul de provenienta. Cat despre garantie nu ma pot implica, unii zic ca trebuie sa dai tu componentele la service sa ti le puna ei ca sa pastrezi garantia, altii zic ca poti sa le pui tu cat timp nu rupi vreun sticker, e cu dus si-ntors. Dar magazinul din care provin, oricum, este irelevant; iar in defavoarea lui Altex as merge pe PCGarage, Altex afaik cam trage in teapa cu preturile.

| Thunder182 explică (pentru LPCTSTR):

Am înțeles. Deci nu sunt obligat să iau competentele de la ei, atâta timp cât mă duc la ei să mi le instaleze. Mi-au spus că dacă umblu eu pierd garanția

| LPCTSTR a răspuns (pentru Thunder182):

Pai, suna-i sa-ti spuna concret ce sa faci, daca tot iti ofera garantia respectiva.

| Thunder182 explică (pentru LPCTSTR):

Am înțeles. Mulțumesc pentru ajutor!

9 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Daca chiar nu ai SSD, e util sa pui unul, insa nu te astepta sa iti aduca multe fps-uri in plus (in sistemul de operare insa o sa observi o diferenta mare).
In descrierea produsului se indica suport pentru SSD PCIe, de maxim 512GB, deci poti lua un SSD M.2 (de 256 sau 500-512GB) si vei ramane si cu HDD-ul.
Pe SSD instalezi tot, HDD-ul va fi doar pentru pastrat documente, filme, muzica, kituri de programe, kituri de jocuri, etc.
In acest fel, cand va trebui sa reinstalezi Windowsul, nu pierzi nimic. (In plus, SSD-urile nu e bine sa le partitionezi)

Pentru RAM:
The maximum supported memory for the Legion Y530 is 32GB of memory. It has two memory slots, each slot supports 16GB of memory. The supported memory type is DDR4 SO-DIMM 2666Mhz RAM

Mai trebuie doar sa afli cate placute ai instalate (1 de 8 sau 2 de 4GB)
si latenta lor (CL).

Instaleaza CPU-Z, si in TAB-ul SPD, in stanga sus, o sa gasesti o caseta de selectie, unde o sa ai 2 pozitii: Slot #1 si Slot #2
Le alegi pe rand pe fiecare, si daca ambele sunt ocupate cu cate o placa de 4GB, vei vedea campurile de descriere completate in restul paginii:
Max Bandwidth, Module Manuf, Part Number, Module Size, etc

Daca ai o singura placa de 8GB, la unul dintre cele 2 sloturi, nu vei vedea nici o informatie, toata fereastra va fi gri si lipsita de text.

De exemplu, eu am la PC 2 sloturi libere (1 si 3 ) si 2 ocupate cu memorie RAM (2 si 4)

https://imgur.com/UPZNxwU

https://imgur.com/WLPbVqG

In TAB-ul Memory o sa gasesti si latenta (CL):
citesti numerele din fata acelor "clocks".
In cazul meu, latenta e CL16 19 19 39

https://imgur.com/zByJ4B3

IMPORTANT_!:
Daca ai 1 singura placa de 8GB, pune una cu specificatii identice (capacitate 8GB, aceeasi frecventa, aceeasi latenta, acelasi voltaj).

Daca ai 2 de 4GB, cel mai indicat ar fi sa le vinzi, si sa pui 2 de 8GB.

Combinand 2 placi cu specificatii diferite (chiar daca e vorba numai despre capacitate diferita), maresti capacitatea de RAM in sistem, insa vei pierde la viteza de lucru a RAM-ului aproximativ 15-30% (fiindca nu va lucra in Dual-Channel).

| Thunder182 explică (pentru NLS):

Mama, frate! Îmi pare sincer rău ca nu pot să îți dau funda. Mi-ai fost de cel mai mare ajutor!