| Davidalx a întrebat:

am un laptop nu cine stie ce. i5 560M de 2.70 ghz 4 gb ddr3 ram si o placa INTEL HD GRAPHICS. Am o problema. cand dau sa vad cati gb ram are scrie ca e la jumate adica 4 gb si scrie 2.80 usable. am windows pe 32 de bit. ce pot face? placa e integrata. pot face ceva sa o schimb sau sa ii maresc puterea ceva? Ajutati-ma! mULTUMESC

4 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Daca vrei 8 gb ram cumpara inca o placuta de 4gb http://bit.ly/1qpKXe4 si ai sa ai 8. Desigur, daca ai sa mai piratezi sistemul de operare prost, ai sa ai 8 dar tot 2.8 usable.
So, prima data, pune windows pe 64 bit.
Apoi, cum ai stat atatia ani cu win pe 32 bit :))

| mihai69 a răspuns:

E din cauză de Window$. Pune un S.O. pe 64 de biți!
answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_7-performance/in-windows-7-have-4gb-ram-but-only-275-gb-usable/18bdbb32-a654-e011-8dfc-68b599b31bf5
și
support2.microsoft.com/kb/978610
etc.

| Davidalx explică (pentru mihai69):

Scrie ca e o eroare. daca pun pe 64 de biti merg toti 4? si apropo da-mi o placuta 2 de rami adica link de unde sa iau. scrie ca pot sa pun pana la 8... si il legatura cu placa ma poti lamuri? Multumesc mult.

| mihai69 a răspuns (pentru Davidalx):

Ce eroare?!?
Încearcă la eMag. Dar nu cred să mai găsești pe undeva doar de 2 GB, poate doar la mâna a doua. http://goo.gl/M4J19d