| anonim_4396 a întrebat:

Am un pc vechi, si o duce tare greu... As vrea sa-i fac inbunatatiri (prin imbunatatiri vreau sa spun sa schimb mai tot la el) nu cine stie ce imbunatatiri(maxim 700lei).
As vrea sa-mi dati niste link-uri si sa-mi spuneti de ce sunt mai bune fata de altele sau ce au in plus sau de ce considerati ca ar fi mai bune decat altele.
Nu prea le am cu componentele dar de la placa de baza care as vrea sa aiba cel putin 2 sloturi de usb3.0, ram ddr3(cel putin 4 sloturi), si din ce mai stiu eu placa de sunet integrata si care sa suporte un procesor mai bun(peste 3GHz nu prea are importanta dar as prefera AMD) si o placa video de 1gb(din ce am mai vazut, si nu stiu daca e bine, procesoare cu placi video integrate?).
Si am uitat sa va zic si de ceva rambig grin

Eu va multumesc anticipat si chiar daca pare ca sunt prea multe cerinte stiu ca se poate!big grin

15 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Toate bune si frumoase, dar ceea ce vrei tu, depaseste lejer 700 ron!
De ce vrei patru sloturi pentru ram? Iti iei doua placute de 4 gb, ce iti trebuie mai mult?!
O placa de baza buna de la gigabyte sau Asus costa in jur de 300 ron si un procesor 260-300.
Amd-urile sunt mai ieftine, dar si mai proaste.
Eu zic sa optezi pentru Intel.
Un Intel dual core pe socket 1155 e in jur de 300 ron.
La placa video e o mica problema, daca nu optezi pentru jocuri, n-ai nevoie de 1gb.
Un geforce 9400 gt de 512 iti ajunge!

| anonim_4396 explică (pentru ROB3RT89):

Esti si tu culmea la fel ca Pasy ala de mai sus. Nu mai pune frate intrebari, eu ti-am spus ce as vrea daca se poate bine daca nu tot bine.
Treaba mea la ce folosesc pcu si pentru ce am cerut 4 sloturi sau altele, daca poti sa ma ajuti foarte bine raspunde-mi te rog la intrebare da-mi niste link-uri sa-mi clatesc ochii, daca nu nu mai raspunde frate aiurea ca tu pierzi timpu scriind eu pierd timpu citind si nimeni nu are de castigat.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti explicam sa intelegi si tu cate ceva, vad ca esti in urma cu tehnologia, sa nu mai zic de partea hardware!
Acum vrei sa-ti si desenez?
Nu iti convine, nu citi, cauta-ti singur aici=>http://www.emag.ro/

| passarisMB a răspuns (pentru ROB3RT89):

Robert,lasa-l in pace ca saracu e nevinovat.masa cu tasu sunt vinovati ca l-a facut si plus de asta a avut mare noroc ca s-a nascut viu;-)

| ROB3RT89 a răspuns (pentru passarisMB):

Dar crezi ca stau sa pierd timpu cu el?! Nu vezi ca nu e in stare sa caute 2-3 componente.Mai si face gura mare cu faze de genu"nu te inetereseaza la ce imi trebuie 4 sloturi" Macar de zicea si el mersi la cei care i-au dat link-uri, dar ce sa faci, taranu tot taran ramane...

| onasis1961 a răspuns:

Configurează sistemul cum vrea sufleţelul tău:
http://www.stonet.ro/configurator.php

| master77 a răspuns:

Http://www.mediadot.ro/wishlist/25164/
Daca scoti placa video din ecuatie, iesi relativ ieftin, iar daca ai o sursa buna iesi si mai ieftin. Procesorul are video integrat, deci o sa iti mearga jocurile bune lansate prin 2009-2010, chiar daca nu joci cu detalii la maxim. Si cand faci rost de bani iti iei o placa video dedicata.

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu se poate, chiar daca se poate, nu se merita! E ca si cand vrei sa schimbi o nevasta terminata cu alta la fel! carpaceala nu merge la acest moment!

| Borsko a răspuns:

E peste 700mil dar e un pc foarte bun! Procesorul e putin slabut dar nu e important in jocuri, daca vrei poti sa-ti iei unu mai bun pentru programe sau altele, uite aici componentele :

http://www.shopit.ro/placi-de-baza/asrock/970de3-u3s3/
http://www.shopit.ro/......w-profile/
http://www.shopit.ro/procesoare/intel/pentium-dual-core-g860-30ghz-box/
http://www.shopit.ro/......ngle-rank/

Ti-am dat link-urile in caz ca vrei sa comanzi de pe net sau poti sa te duci la un magazin si sa ceri alea 4 componente (Costa 767 lei toate). Nu ti-am dat doar numele componentelor ci si link-urile in caz ca vrei sa te uiti peste ele, vezi de-ti convine.
N-am crezut ca poti sa-ti gasesc mare lucru de 700lei dar crede-ma, PC-ul asta e o bestie!

| passarisMB a răspuns:

1 la mana:nu exista procesor cu placa video integrata si 2 la mana:la ceea ce ai spus tu ca vrei depasete cu inca atat banii tai(700lei) :-))

| master77 a răspuns (pentru passarisMB):

1."nu exista procesor cu placa video integrata" - mai fa niste cercetari pentru sanatatea creierului nu arunca cu raspunsuri in necunostinta de cauza, nu de alta dar tehnologia risca sa te lase in urma, oh...erai deja: http://en.wikipedia.org/wiki/Accelerated_processing_unit
http://en.wikipedia.org/wiki/AMD_Fusion

| passarisMB a răspuns (pentru master77):

Da.intradevar.pe asta n-o stiam.s-a furisat tehnologia pe langa mine laughing

| anonim_4396 explică (pentru passarisMB):

Bai frate am scris acolo ca nu stiu foarte multe despre componente, si la procesorul cu placa video integrata am pus semnul intrebarii... da ia-ti frate ochelari ca pierd vremea citind raspunsuri banale ca asta...
uite procesoru: http://www.azerty.ro/......ox-trinity intra acolo si ai sa vezi ca scrie placa video integrata...
placa de baza: http://www.azerty.ro/......-30-x2-atx
ramu: http://www.azerty.ro/......e-lp-rev-a

nu stiu cat de bune or fi... dar toate la un loc fac 707, 06
si taci frate daca nu stii raspunsu ca n-ai facut decat sa ma enervezi, am intrat aici sa pun o intrebare nu sa raspund la copii fara viitor

| passarisMB a răspuns (pentru anonim_4396):

Auzi tinere? frate sa-i zici lu mata sau lu tactu ca te-au invatat sa vorbesti asa.copil esti tu dupa cum pare.nu incerca sa te dai mai destept decat esti.mai bine nu vorbeai, si pana la urma vorba lu robert, nu citesti si gata.d-asta imi pare rau de tara asta, ca va aflati voi in ea. vaya con dios!

| AndreiPiticu99 a răspuns:

Bai frate cu 819 lei de la eMAG iti ei o unitate de sta mata in coada