| AllexszLS a întrebat:

am un procesor AMD Athlon (tm) 5150 1.6 Ghz quad - core, ma intereseaza cu cat il pot vinde si daca merita sa il inlocuiesc cu un i5 pu-ul meu este format si din8 GB ram DDR 3, Hard disck 500 GB, Placa video Nividia GeForce GT 730 eu vreau sa il folosesc pentru gaming

1 răspuns:
| DeyCj a răspuns:

Merită, da nu văd cum pui tu procesor Intel pe placă de bază AMD pe soket AM1. Dacă schimbi placa de bază cu una ce are un soket de la 1150 în sus atunci e alta treabă, iar dacă vrei să-mi asculți sfatul ia una ce are 4 sloturi de ram.O să-mi mulțumești peste un an doi când vrei să faci upgrade la ram :).
Cu procesorul:
dacă e vorba de ăsta:
http://www.cpu-world.com/......H44HM.html
atunci îl poți da undeva la 80 ron, dacă nu mai are garanție, iar dacă e în garanție undeva la 100 ron, și asta dacă nu l-ai coxat în gaming.Succes