| costin007 a întrebat:

am un Samsung s8 si am vazut pe internet la specificatiile lui precum ca ar avea un procesor octa-miez si nu octa core. Ce inseamna procesor octa miez?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Core = inima, miez
octa = opt, cu opt
Deci "octa core" din engleza se traduce in "opt miezuri" in romana.

| sierra1 a răspuns:

Tot una e!

| NLS a răspuns:

Inseamna ca cel care a tradus stia cam atat (as injura autocorrectul pentru cuvantul de dinainte dar ma abtin) engleza cata romana stii tu. happy (miez si nucleu sunt sinonime )

| Tudor018 a răspuns:

Buna, este tot octa-core, probabil site-ul pe care te-ai uitat a tradus gresit. Nu e nimic diferit sa stii.