| Lightdark a întrebat:

Salut, dacă același telefon are un procesor octa-core dar diferă doar GHZ asta înseamnă că se va mișca mai greu? Adică un Samsung are 2X1.6 GHZ (versiune A) și versiune B cu 4X2.8 GHZ ce înseamnă asta? Amândouă au 4gb RAM!

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Prima cifra (2 sau 4) indica numarul de nuclee din procesor, iar al doilea indica frecventa (viteza) de lucru.
Ambele conteaza la viteza sistemului.
Ca urmare, versiunea B (4x2.8GHZ) este mult mai performanta.

| Lightdark explică (pentru Bula):

Pai și memoria RAM nu contează sla cu 2X1.6 GHZ avea 4 GB RAM și 90Hz display android 11 celălalt avea tot android 11 dar avea 4 X2.0 GHZ... numai țin minte modele dar știu că erau Samsunglaughing laughing) laughing)

| NLS a răspuns:

Indica modelele celor doua telefoane, caci mi-e foarte greu sa cred ca ai vrea sa-ti cumperi telefon cu 2 nuclee (asta inseamna 2x1.6,____2 nuclee la 1.6 GHz).
Telefoanele cu 2 nuclee erau la moda in 2011.

octa-core inseamna 8 nuclee, si e perfect pentru zilele noastre, nu exista procesoare de telefon cu mai multe nuclee.

dar conteaza viteza (frecventa in GHz)
si generatia lor (procesul de fabricatie in nm (nanometri)).

Daca doresti un telefon de calitate si pe care sa il poti folosi in zilele noastre, nu cumpara telefon din 2014-2015, cu 4 nuclee, si cu tehnologie de fabricatie pe 22nm de exemplu (deja si tehnologia pe 12nm e depasita).

Pe langa ca are viteza extrem de slaba, nici o aplicatie actuala nu mai functioneaza pe un astfel de telefon.

In alta ordine de idei, NOKIA isi bat joc de tot ce inseamna un telefon din 2023.
NU poti fabrica in ziua de azi un telefon cu 2 GB RAM, sau cu stocare eMMC 5.1 si sa te astepti sa faci vanzare serioasa in Europa.
Nici macar indienii nu cumpara asa ceva, ca au alternative MULT mai bune la pret mic.

Insa nici cel gasit de tine cu "14" GB RAM si un procesor leșinat la 8x1.6 GHZ nu e ok.

De ce am pus 14 intre ghilimele?
Pentru ca are 6GB de fapt, restul e alocata din stocare, chestie posibila la orice alt telefon cu Android.

Uite dovada:
14GB RAM (6GB RAM + 8GB Virtual Memory)

https://www.ihunt.ro/ihunt-s24-xtreme-deep-purple

Ti-am mai spus ca daca doresti un telefon "decent",
trebuie sa ai aproximativ 750-800 RON.
Sub suma asta nu cumperi ceva care sa merite banii.
Gasesti telefoane si la 500 RON,
dar fie au rezolutie 720p,
fie camera e execrabila
sau brandul de rahat (si implicit constructia foarte proasta, cu modem slab, etc),
fie bateria mica,
fie procesorul prastie, etc

Te-ar ajuta un Xiaomi la 500 lei, un telefon aproximativ fain de altfel, se misca binisor, dar la care se deconecteaza Wi-Fi-ul de 7 ori pe zi, random, si o data pe zi o sa mai ai lag?
Banuiesc ca nu.
DE asta trebuie sa cresti putin pretul.

| Lightdark explică (pentru NLS):

Așa e dar nu e posibilă chestia cu memorie RAM virtuala pe orice telefon cu android de exemplu eu am android 13 și nu am chestia asta...

| NLS a răspuns (pentru Lightdark):

Spune despre ce telefoane e vorba, ca telefoane cu 2 nuclee nu am vazut de prin 2011, si aveau Android 4.1 in cel mai fericit caz, nu Android 11...
Si aveau maxim 1 GB RAM, nu 4 GB.

| Lightdark explică:

Pai și memoria RAM nu contează sla cu 2X1.6 GHZ avea 4 GB RAM și 90Hz display android 11 celălalt avea tot android 11 dar avea 4 X2.0 GHZ... numai țin minte modele dar știu că erau Samsunglaughing laughing) laughing) etc

| Bula a răspuns (pentru Lightdark):

Memoria RAM nu are treaba cu numarul nucleelor si frecventa procesorului, nici cu display-ul folosit.
Dintre cele doua procesoare aratate de tine nici unul nu a fost octa core (unul a fost dual core, iar celalalt quad core).
Deci, aduna-ti gandurile si informatiile, nu vorbi/intreba aiurea!